Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Niedziela Palmowa. Żywe tradycje ludowe w Gliniance

W Niedzielę Palmową w parafii św. Wawrzyńca w Gliniance odbyła się uroczysta procesja z  palmami. Glinianka rozpoczęła świętowanie Wielkiego Tygodnia w zgodzie z tradycją ludową.

Kościół Katolicki obchodzi Niedzielę Palmową na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Dzień ten jest jednocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia i zapowiedzią zbliżających się Świąt Wielkanocnych

W Ewangelii św. Matusza czytamy “wielu zaś ludzi rozkładało na drodze swoje płaszcze i rzucało zielone gałązki. A cały tłum przed Nim i wokół Niego wołał: — Niech żyje Król!”. Wspomnianymi gałązkami, rozkładanymi przed Jezusem, mogły być gałązki oliwne lub liście palm. Niebywałe gałązki – palmy wielkanocne – niezwykle wysokie, pięknie zdobione i barwne nieśli mieszkańcy, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele organizacji działającej lokalnie tj. ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki”, sołtysi, dzieci, ministranci, przyjaciele oraz sympatycy parafii. W naszej gminie tradycja wyplatania olbrzymich plam wielkanocnych jest wciąż żywa. Mieszkańcy parafii pw. św. Wawrzyńca z Glinianki gromadzą się w domach i w świetlicach, aby wspólnie szykować gałązki, kwiaty z bibuły, wstążki, kokardki i inne elementy wykorzystywane do wykonania palmy.

 

W wielu miejscowościach w Polsce odbywają się coroczne konkursy na najdłuższą i najpiękniej wykonaną palmę. Niezwykle barwnie uroczystość Niedzieli Palmowej obchodzi się na Kurpiach, a konkretnie we wsi Łyse w województwie mazowieckim. To właśnie tam w 1969 r. ogłoszono konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską. Od tamtego czasu rywalizacja jest powtarzana co roku, a kurpiowskie palmy wielkanocne, które charakteryzuje przede wszystkim rozmiar, są uważane za najpiękniejsze w kraju. Glinieckie palmy są równie piękne, wysokie i na pewno mogłyby konkurować z palmami kurpiowskimi. Jesteśmy dumni z naszej lokalnej tradycji.

W tym dniu w Gliniance odbył się kiermasz wielkanocny. Organizatorzy, dzięki wsparciu wielu osób przygotowali kram rozmaitości. Całkowity dochód ze sprzedaży pocztówek, palm, stroików, dekoracji  świątecznych oraz wszystkich podarowanych na ten cel wyrobów  zostanie przeznaczony na organizację szóstego już “Wieczoru Uwielbienia”. Można je także wspierać, dokonując wpłaty na  rachunek bankowy parafii: PKO BP SA: 98 1020 1127 0000 1402 0085 6591, Wawrzyniecka 149, 05-408 Glinianka. W tytule przelewu należy wpisać: “Wieczór Uwielbienia”.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Rada Parafialna Parafii pw. św. Wawrzyńca w Gliniance

fot: Rada Parafialna

Data opublikowania strony: 17/04/2019