radio button mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
cz-b pomniejsz powiększ szukaj bip wiązowna bip wiązowna
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Niższy PIT od października. Zyskają najbiedniejsi i emeryci

Niższy PIT od października. Zyskają najbiedniejsi i emeryci

Banknoty 100, 50, 20 i 200 złotowe w tle formularz PIT

Od 1 października zmniejszyła się stawka podatku PIT – z 18 proc. na 17 proc. – dla osób, które uzyskują dochód nie wyższy niż 85 528 zł rocznie. Zmieniła się przy tym wysokość zaliczki na podatek dochodowy. Dzięki temu zyskują najbiedniejsi oraz ci, którzy dostają niską emeryturę czy rentę.

Nowa ustawa objęła wszystkich podatników, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych m.in. ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło czy z działalności gospodarczej osób fizycznych. Nowe rozliczenie obejmuje także emerytów i rencistów oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Skorzysta z niej ok. 25 milionów Polaków.

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rozliczeniu rocznym będzie natomiast wynosić 17,75 proc. – uwzględniając 9 miesięcy ze stawką 18 proc. i 3 miesiące ze stawką 17 proc. Klienci ZUS mogą składać wnioski o rozliczanie według stawki 17,75 proc. dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia – podaje PAP.

Więcej informacji na temat zmian można zaleźć na stronie Ministerstwa Finansów lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: PAP

Data opublikowania strony: 01/10/2019