bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Noś odblaski! Zadbaj o swoje i innych bezpieczeństwo

Dziecko w kamizelce odblaskowej stoi przy przejściu dla pieszych
Każdy, kto porusza się po drodze, powinien nosić kamizelkę lub elementy odblaskowe, które mogą uratować życie (Foto: Adobe Stock)

Niekorzystne warunki atmosferyczne i wcześniej zapadający zmrok powodują, że piesi na drodze są mało widoczni dla kierujących autami. Dlatego każdy, kto porusza się po drodze, powinien nosić kamizelkę lub elementy odblaskowe, które mogą uratować życie. Są one dostępne w naszym Urzędzie Gminy Wiązowna.

Nasza gmina przystąpiła do akcji #NośOdblaski. Już we wrześniu przekazaliśmy wszystkim uczniom i przedszkolakom z naszych szkół odblaskowe zawieszki w kształcie liścia wiązu. W październiku rozdawaliśmy kamizelki. Życie Państwa jest dla nas najważniejsze, a jeden mały odblask może je uratować. Dlatego cały czas odblaski są dostępne w naszym urzędzie w Biurze Obsługi Mieszkańców, po które serdecznie zapraszamy. Zachęcajmy nasze dzieci do noszenia odblasków i sami świećmy dobrym przykładem.

Jak informuje policja, zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów). Prawidłowo noszone elementy odblaskowe mogą uratować życie pieszym.

Foto: Adobe Stock

Data opublikowania strony: 31/12/2019