bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Nowe obostrzenia w całym kraju. Od 27 marca

Minister Niedzielski na konferencji prasowej. W tle mapa Polski z naniesionymi rejonami i danymi co do zakażeń koronawirusem
W szczycie 2. fali obłożenie łóżek było rzędu 23 tys., teraz jest ich już 27 tysięcy (Foto: KPRM)

Rząd podjął decyzję. Od 27 marca wchodzą w życie nowe, restrykcyjne zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Obowiązywać będą do 9 kwietnia.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, ograniczona zostanie mobilność społeczna, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń rząd podejmuje wspólnie z ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Od soboty 27 marca w życie wejdą nowe obostrzenia i będą obowiązywać do 9 kwietnia. Oto co się zmieni:

Handel

  1. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  2. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  3. W placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

W miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zacznie obowiązywać zakaz działalności salonów fryzjerskich, urody i kosmetycznych w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Święta w domu, praca zdalna

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się świąt. Rząd zaleca abyśmy w okresie w tym czasie ograniczyli nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyli na inny, bardziej bezpieczny czas. W całym kraju rząd zaleca także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Pamiętajmy o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Szczepmy się! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół. Więcej informacji na temat szczepień znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.
Źródło:  www.gov.pl

Data opublikowania strony: 25/03/2021