Budynek nowego Posterunku Policji w Wiązownie otwarty! Z powodu pandemii uroczystość, która odbyła się 1 kwietnia, miała charakter symboliczny.
Jesteśmy przekonani, że tylko dobra współpraca policji i samorządu może zaowocować podniesieniem bezpieczeństwa mieszkańców. Z tego też powodu co roku wspieramy zarówno finansowo, jak i rzeczowo działania lokalnych funkcjonariuszy. Największą inwestycją Gminy Wiązowna na rzecz poprawy bezpieczeństwa jest budowa Posterunku Policji w Wiązownie.
Symboliczne otwarcie nowego obiektu odbyło się 1 kwietnia. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, który wraz z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku podinsp. Jędrzejem Bełzem przekazał klucze do budynku mł. asp. Piotrowi Laskusowi.
Nasza gmina przekazała działkę przy ul. Leśnej, na której wybudowano ten nowoczesny i w pełni funkcjonalny obiekt, oraz wsparła finansowo tę tak ważną inwestycję. W budynku powstała m.in. dyżurka, magazyn uzbrojenia, sala odpraw wyposażona w system multimedialny, archiwa, pomieszczenia techniczne, pokoje służbowe zapewniające zachowanie poufności rozmów, pomieszczenie socjalne, szatnia damska i męska wyposażona w łazienki z prysznicami, pokój do obsługi interesantów oraz łazienka dla interesantów. Ponadto policjanci mają do dyspozycji garaż z pomieszczeniem gospodarczym. Nowy posterunek znacznie poprawi warunki pracy funkcjonariuszy i obsługi interesantów. Będzie w nim docelowo pracowało 25 funkcjonariuszy.
O tym, jak bardzo potrzebny był nowy posterunek, mogą świadczyć dane dotyczące działań podjętych przez policjantów w minionym roku na naszym terenie. W 2020 r. wszczęto 190 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwo (o cztery więcej niż w 2019 r.).
W całym zeszłym roku doszło do 16 interwencji domowych. Doprowadzono: 14 osób do izby wytrzeźwień, siedem do zakładu karnego, siedem do prokuratury lub do sądu. Zatrzymano 13 osób poszukiwanych, 25 sprawców przestępstw oraz 41 nietrzeźwych kierowców. Siedem wypadków drogowych to bilans zeszłego roku (w 2019 r. – 14). Nikt nie zginął, a siedem osób zostało rannych.
To statystyki, które pokazują pracę naszych policjantów. Oprócz tego, w ramach przeciwdziałania i zwalczania patologii społecznych, nasi dzielnicowi uczestniczyli w spotkaniach i pogadankach zarówno z uczniami, jak i nauczycielami w naszych gminnych szkołach. Policja współpracuje także z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej m.in. w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Policjanci podejmowali działania wobec osób dotkniętych przemocą w rodzinie, jak i osób stosujących przemoc. Dzielnicowi przeprowadzali także kontrole w miejscach, gdzie sprzedaje się alkohol.