mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Numer porządkowy. Nowy wzór wniosku

Numer porządkowy. Nowy wzór wniosku

Niebiesko-biała tabliczka z napisem Wiązowna, ulia Lubelska 59
Umieszczenie tabliczki z nazwą ulicy i numerem to obowiązek właściciela posesji (Foto: WŚiN)

W życie weszło rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Wniosek o nadanie numeru porządkowego będzie teraz dużo prostszy do wypełnienia.

Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika ze zmian wprowadzanych przepisami nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne z 16 kwietnia 2020 r. Rozporządzenie określa m.in.: szczegółowy zakres informacji gromadzonych w bazach danych ewidencji oraz organizację i tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania tychże baz.

Uproszczono wzór wniosku o nadanie numeru porządkowego, rezygnując z konieczności dołączenia załącznika w przypadku składania dokumentu dla jednego budynku. Nowy wzór dostępny jest w zakładce: Załatw sprawę w urzędzie/Numeracja porządkowa/nazwy ulic.

Tabliczka z numerem porządkowym powinna wisieć w widocznym miejscu na frontowej ścianie budynku. Nie może być ona zasłonięta, powinna też być dobrze oświetlona, by umożliwić identyfikację odpowiedniej nieruchomości również w nocy. Jeśli zaś nasz dom znajduje się w głębi ogrodzonej posesji, mamy obowiązek umieszczenia tabliczki również na ogrodzeniu. Jeżeli ktoś nie posiada takiej tabliczki, powinien jak najszybciej zamówić ją.

W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu. Oznaczenie budynku przebiega na nasz koszt i mamy na to trzydzieści dni od momentu nadania naszej nieruchomości numeru porządkowego przez gminę.

Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów z 9 stycznia 2012 r.

Więcej informacji na ten temat udziela Sylwia Stachurska – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 22, e-mail: s.stachurska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 04/08/2021