mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Obchody 100 lecia Niepodległości w Pęclinie

Obchody 100 lecia Niepodległości w Pęclinie

Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach niewoli, naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków, nasz kraj odzyskał upragnioną suwerenność. 15 listopada w Gminnym Przedszkolu „Pod Stumilowym Lasem” w Pęclinie odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku była ona szczególnie ważna, gdyż obchodziliśmy setną rocznicę.

Na to wydarzenie przybyli zacni goście: Wójt Gminy Wiązowna Janusz Budny, Przewodnicząca Rady Gminy Wiązowna Renata Falińska, proboszcz Parafii Św. Wojciecha w Wiązownie Ks. Edward Kowara, Ks. Tadeusz Łakomiec, emerytowana nauczycielka Ewa Nowak, podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy!” z Waldemarem Burtkiewiczem, przedstawiciele z Dziennego Domu „Senior +” w Woli Karczewskiej i Seniorzy ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” oraz rodzice dzieci. Na powitanie gościom zostały przypięte kotyliony w barwach narodowych.

W tym dniu wszystkie dzieci wyglądały odświętnie, gdyż były ubrane na galowo z przypiętymi kotylionami własnoręcznie wykonanymi, a podniosłego charakteru dodała biało-czerwona dekoracja w przedszkolu. Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola Ewa Kołodziejczyk, witając przybyłych gości, personel, jak również wszystkie przedszkolaki.

Program artystyczny przygotowały dzieci z grupy „Tygryski” i „Kłapouszki” pod kierunkiem swoich wychowawczyń: A. Łapiak, A. Nowickiej, M. Boguckiej, A. Woźnica. Mali artyści wystąpili w pięknych strojach. Dziewczynki były ubrane w długie sukienki, natomiast chłopcy stali się małymi Ułanami i Żołnierzami. Podczas występu dzieci opowiedziały o ważnych wydarzeniach z historii Polski dotyczących odzyskania niepodległości. Recytowały wiersze o Ojczyźnie, Warszawie, rzece Wiśle. Opowiadały o symbolach narodowych, jednocześnie prezentując godło i flagę Polski. Przyjmując właściwą postawę „na baczność”, wspólnie został odśpiewany hymn państwowy.

Uzupełnieniem przedstawienia było śpiewanie znanych pieśni patriotycznych, takich jak: Jak to na wojence, „Jedzie na kasztance”, „Przybyli Ułani”, „Serce w plecaku”, a do piosenek: „Czerwone jabłuszko”, „Płynie Wisła” dzieci zatańczyły różne układy. Nie zabrakło również wiersza „Katechizm polskiego dziecka”, który znał prawie każdy przedszkolak. Na zakończenie dzieci donośnie zaśpiewały „Piosenkę małego patrioty”. Występ przedszkolaków został nagrodzony gromkimi brawami. Goście podziękowali dzieciom za piękne i wzruszające przedstawienie, wręczając słodkie podarunki.

W dalszej części uroczystości na scenę weszli podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Jesteśmy!” z panem Waldemarem Burtkiewiczem, który opowiedział w sposób ciekawy, a zarazem żywiołowy, jak Polska wywalczyła sobie niepodległość, a jego podopieczni ubrani w stroje ludowe, ułańskie i żołnierskie śpiewali pieśni, uzupełniając występ inscenizacją i tańcem.

W tym dniu został również rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Przedszkolak też Polak”, który był zorganizowany w ramach programu patriotycznego. Dzieciom zostały rozdane pamiątkowe dyplomy i nagrody. Niespodzianką dla wszystkich zebranych na uroczystości był tort w kształcie flagi Polski. Ufundowała go i wykonała Ewelina Malewska. Na zakończenie wszyscy radośnie odśpiewali „Sto lat!”.

info z tukontakt@wiazowna.pl
Anna Woźnica
Ewa Budny

Data opublikowania strony: 19/11/2018