Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Odjazdowy Bibliotekarz”. Rowerowa impreza w plenerze

Światowy Dzień Dziecka w tym roku świętowaliśmy bardzo aktywnie. We współpracy z Biblioteką Powiatową w Otwocku oraz Gminną Biblioteką Publiczną  w Sobieniach-Jeziorach zorganizowaliśmy rowerową imprezę plenerową w ramach ogólnopolskiej akcji „Odjazdowy Bibliotekarz” – akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając zaplanowaną trasą, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach.

Wydarzenie zgromadziło bibliotekarzy, czytelników oraz miłośników rowerów z terenu Powiatu Otwockiego. Warto wspomnieć, że 3 czerwca obchodzone jest nowe święto. Światowy Dzień Roweru ustanowiony został przez ONZ 12 kwietnia 2018 r. Osobą, dzięki której udało się wprowadzić tę datę do kalendarza świąt nietypowych, jest Polak – Leszek Sibilski. To, pochodzący z Jarocina, były kolarz polskiej kadry olimpijskiej oraz profesor socjologii w Montgomery College w Rockville. Nasz rodak prowadził kampanię promującą Rezolucję ONZ w celu uchwalenia Światowego Dnia Roweru – w ten sposób zdobył poparcie ponad 50 krajów. Na forum ONZ projekt oficjalnie zgłosił Turkmenistan.

Celem święta jest promowanie roweru, jako niedrogiego, niezawodnego i ekologicznego środka transportu. Według statystyk jazda na rowerze może obniżyć emisję dwutlenku węgla o jedną dziesiątą. Ten pojazd pozwala również dbać o zdrowie oraz łączy ludzi. Wspólne wyprawy na rowerze – czy to w gronie rodzinnym, czy ze znajomymi – to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Wyjazd “Objazdowego Bibliotekarza” rozpoczął się zgodnie z planem. Tuż po zapoznaniu się z regulaminem wydarzenia – w asyście policji – ruszyliśmy do Otwocka Wielkiego.

Na mecie w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim na uczestników czekało moc atrakcji – dla dorosłych i dla dzieci. Spotkanie z baśniami poprowadzone przez Kasię i Szymona z „Karawany Opowieści”, warsztaty czerpania papieru z  „Furtką Wyobraźni”, konkursy z nagrodami (również książkowymi), zwiedzanie Pałacu w Otwocku Wielkim oraz poczęstunek.

Był to niezwykle miło i aktywnie spędzony czas.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl

Marzena Kopka

Data opublikowania strony: 06/06/2019