Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Odbiór śmieci z posesji. Będą przejściowe problemy

Trzy pojemniki na śmieci stojące przy krawężniku w kolorze zielonym z czerwoną klapą
Od czerwca 2020 r. wszyscy mamy obowiązek segregować śmieci (Foto: pixabay.com)

Szanowni Mieszkańcy,

w najbliższych dniach mogą się zdarzyć opóźnienia w odbiorze śmieci z terenu naszej gminy. Dzieje się tak dlatego, że firma Lekaro, która przez lata odbierała od nas odpady, w dniu 16 stycznia br. pod rygorem braku zawarcia aneksu, dotyczącego zmiany wynagrodzenia, wymówiła Gminie Wiązowna z dniem 28 lutego 2019 r. umowę na tę usługę.

Pomimo wielu spotkań i wymiany korespondencji do dziś nie osiągnęliśmy – w trybie negocjacji – spodziewanego konsensusu. By zabezpieczyć interes mieszkańców, podjęliśmy rozmowy z wykonawcą zastępczym, który już wkrótce, jeśli będzie to konieczne, przejmie obowiązki firmy Lekaro.

Co to oznacza w praktyce?

Może się zdarzyć, że w najbliższych dniach worki sprzed naszych posesji nie zostaną odebrane. Nie jesteśmy w stanie dziś odpowiedzieć na pytanie, czy Lekaro faktycznie przestanie odbierać odpady, a jeśli tak – to kiedy nowy wykonawca usług zacznie realizować harmonogram ich wywozu. Zorganizowanie takiej operacji potrwa z pewnością kilka – kilkanaście dni. W tym czasie prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość.

Jeśli chodzi o opłaty za śmieci nadal obowiązują te, które co miesiąc Państwo wnosicie, do momentu aż nie zostaną one zmienione uchwałą Rady Gminy Wiązowna. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, od razu Państwa o tym poinformujemy.

Dlaczego Lekaro nie odbiera śmieci?

Firma Lekaro z dniem 28 lutego br. jednostronnie zerwała umowę na wywóz odpadów, którą z Gminą Wiązowna podpisała 17 czerwca 2016 r. Na mocy tej umowy Lekaro miało odbierać od nas śmieci do końca czerwca 2019 r. Firma zażądała podniesienia ceny odbioru śmieci w trakcie obowiązywania tej umowy. Cena miała być podniesiona o blisko 150 proc. Firma Lekaro tłumaczy to rosnącymi kosztami działalności. Zdaniem prawników podpisanie takiego aneksu do umowy przez nas byłoby bezprawne. Gmina Wiązowna zaproponowała ugodę sądową – to procedura, która umożliwiłaby dalszą współpracę z Lekaro (do końca czerwca 2019 r.) i jednocześnie rozstrzygnięcie przed sądem, o ile może wzrosnąć opłata w czasie obowiązywania tego kontraktu. Firma Lekaro nie zaakceptowała naszej propozycji, zrywając umowę jednostronnie.

Jesteśmy nastawieni na polubowne rozwiązanie sytuacji, ale w trosce o interes mieszkańców oraz o przestrzeganie obowiązującego prawa, jesteśmy zmuszeni działać w sposób, który opisaliśmy powyżej.

Szanowni Mieszkańcy, prosimy Państwa o wyrozumiałość i cierpliwość. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dynamiczna, z całą pewnością będzie się zmieniać. Zachowując pełną transparentność, będziemy Państwa o wszystkich decyzjach informowali w komunikatach SMS i na naszej stronie internetowej.

Uruchomiliśmy także telefony interwencyjne pod nr: 661 969 850. Nasi urzędnicy służą bieżącymi informacjami w tym temacie.

Szczegółowych informacji o gminnej gospodarce odpadami udziela podinspektor Anna Bogucka – Wydział Środowiska i Nieruchomości, pok. 010, tel. 22 512 58 24, kom. 661 969 850, e-mail: a.bogucka@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 01/03/2019