bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

“Okulary dla Afryki”. Zbieramy używane szkła

Okulary w czarnych oprawkach do czytania. W tle książka
Okulary w czarnych oprawkach do czytania. W tle książka

Ruszyła III Ogólnopolska Zbiórka Używanych Okularów pod hasłem “Okulary dla Afryki”. Przyłączyło się do niej nasze Stowarzyszenie Forum Przedsiębiorczości Gminy Wiązowna.

Do tej pory udało się zebrać ponad 35 tys. okularów korekcyjnych. Akcja już ruszyła i potrwa do 30 września. Co zbieramy? Przede wszystkim okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i dorosłych oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

Jak przygotować okulary? Oto instrukcja przygotowana przez organizatorów akcji.

Najpierw sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum!), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy. W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji. Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.

Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Nasza sprawdzona metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.

Każde opisane okulary należy zapakować do małego (najtańszego) woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczków – w trakcie pracy w terenie priorytetem są pacjenci, nie chcemy tracić czasu na odwiązywanie woreczków przy 100 osobach czekających w kolejce do badania. Nie chcemy ich też rozrywać. Te woreczki stanowią później substytut futerału na okulary – są cennym dodatkiem. Dlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr. Tak przygotowane okulary, w zależności od ilości, zapakuj do koperty lub kartonowego pudełka. Pudełko można wyłożyć czymś miękkim, papierem lub folią bąbelkową, żeby zabezpieczyć okulary przed uszkodzeniem.

Okulary – przygotowane według powyższej instrukcji – można dostarczyć do Biura Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Wiązowna (ul. Lubelska 59, pon. w godz. 8.00 – 18.00, wt. – pt. w godz. 8.00 – 16.00), Gminnego Przedszkola im. Misia Uszatka w Wiązownie (Osiedle Parkowe 17), Szkoła Podstawowa w Zakręcie (ul. Szkolna 11), Dom Kultury w Woli Karczewskiej (ul. Dolina Świdra 6) oraz Ośrodka Zdrowia w Wiązownie (ul. Lubelska 36) oraz Ośrodek Zdrowia w Gliniance (ul. Napoleońska 53), Sklepie w Duchnowie (il. Wspólna 112), Szkole Podstawowej w Wiązownie (ul. Lubelska 20).

Regulamin akcji oraz więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie: http://okuliscidlaafryki.pl/zbiorka-okularow/.

 

Plakat akcji Okulary dla Afryki informujący o zbiórce używanych okularów w całej Polsce. Na plakacie kształt afryki ułożony jest o różnokolorowych okularów

Data opublikowania strony: 09/08/2019