bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Planeta VS. Plastik”. Piknik z okazji Dnia Ziemi

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone, by promować ochronę środowiska, poszerzać świadomość ekologiczną i inspirować do życia w zgodzie z naturą. Zapraszamy do udziału akcji „Czyste sołectwo – moja wizytówka” oraz Pikniku z okazji Dnia Ziemi.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna, do której doszło w styczniu 1969 r. u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat. 22 kwietnia 1970 r. odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi.

Obchody są okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety. Każdego roku uroczystości w ramach Dnia Ziemi koncentrują się wokół innej tematyki. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Planeta VS. Plastik”.

W ramach obchodów Dnia Ziemi w naszej gminie odbędą się wydarzenia:

w dniach 12-13 kwietnia akcja sprzątania świata pod nazwą Czyste Sołectwo- Moja Wizytówka,

27 kwietnia Piknik z okazji Dnia Ziemi podsumowujący akcję sprzątania świata oraz wręczenie nagród laureatom konkurs ekologiczny „Wiązman kontra Smogotwory”.

Atrakcje jakie czekają mieszkańców podczas Pikniku z okazji Dnia Ziem to:

 1. zbiórka elektrośmieci = wymiana na sadzonkę;
 2. firma Remondis podstawi swoją Śmieciarkę, którą mieszkańcy będą mogli poznać od środka;
 3. przy stanowisku Czystego Powietrza będzie można zapoznać się z zasadami udzielania    dofinansowania do wymiany źródła ciepła oraz do termomodernizacji domów;
 4. Eko Bus – Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie na nowoczesnych nośnikach i za pomocą narzędzi multimedialnych dowiemy się wielu ciekawych informacji na temat ochrony przyrody. Pojazd jest w pełni elektryczny i dodatkowo wyposażony w panele solarne, dzięki którym całe zasilanie urządzeń wewnątrz „eko busa” pochodzi z odnawialnych źródeł energii;
 5. Roma Roman – portrecistka roślin, miłośniczka leśnych zabaw, przewodniczka PTTK – zrobi z nami bomby kwietne wypełnione miododajnymi nasionami. Odpowie na pytanie, czy kwiaty do czegoś służą, czy są tylko po to, żeby cieszyć nasze oczy? Własnoręcznie wykonamy opakowanie do przechowywania kulek nasiennych i ozdobimy je rysunkami i ekologicznymi hasłami. Każde dziecko zabierze ze sobą kwietne bomby, które będzie mogło rozrzucić i wysiać w ten sposób rośliny w swojej najbliższej okolicy. Będzie to piękny prezent dla ziemi!;
 6. Przyrodniczka Matylda Poszwald-Gajewska stworzy artystyczną przestrzeń dla mniejszych i większych miłośników przyrody.  Będą “magiczne kredki”, leśne zwierzęta i dużo drewna. Dla najmłodszych kącik z kolorowankami. A to wszystko okraszone opowieściami o dzikich zwierzętach i leśnym życiu;
 7. wymiana roślin  – po wiosennych porządkach w roślinach domowych i ogrodowych, zostają nam sadzonki i nadmiarowe siewki. Może na jakieś roślinki nie macie już miejsca? Możecie takie okazy zostawić w naszym Punkcie Wymiany przy stoisku Czystego Powietrza w dniu wydarzenia. Przynieś roślinki w eko opakowaniach lub osłonkach, które można ponownie wykorzystać. Warto, aby roślinki były opisane (gatunek lub nazwa potoczna);
 8. kiermasz roślin – na którym będzie można zakupić sadzonki;
 9. lody, wata cukrowa oraz zapiekanki, które zaspokoją małych i dużych łasuchów.

Cel organizowania pikniku pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności. To także sposobność do zwiększania świadomości wpływu jaki wywieramy na przyrodę i efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody oraz globalne ocieplenie.

Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie. Poniżej zaledwie kilka przykładów, co dobrego możemy zrobić dla środowiska:

 1. Zaplanujmy dzień bez samochodu – gdy tylko jest to możliwe zostawiajmy auto w garażu, korzystajmy częściej z roweru czy komunikacji miejskiej, poruszajmy się pieszo.
 2. Gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.
 3. Segregujmy śmieci. Pamiętajmy, że tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi dlatego na zakupach starajmy się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
 4. Robiąc zakupy, róbmy je z własną torbą, najlepiej bawełnianą. Woreczki foliowe rozkładają się ponad 400 lat!

Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!

Data opublikowania strony: 04/04/2024