bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Początek roku szkolnego 2020/2021. “Musimy się zmierzyć z nowymi wyzwaniami”

Budynek Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie po modernizacji
Budynek Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Lotników Polskich w Wiązownie po modernizacji

Już 1 września początek roku szkolnego 2020/2021. Dzięki modernizacji naszych placówek oświatowych wszystkie dzieci z naszej gminy znalazły miejsca w szkołach i przedszkolach. W sumie będzie do nich uczęszczać 1 999 przedszkolaków i uczniów. To jednak nie będzie łatwy rok ze względu na pandemię koronawirusa.

– Pod wieloma względami tegoroczny rok szkolny będzie się różnić od tych poprzednich. Musimy się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, które zmusiły nas do życia w nowej rzeczywistości. Wszyscy zgadzamy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które rodzą się w szkolnych murach. Z tego też powodu pamiętajmy o przestrzeganiu wszystkich zaleceń sanitarnych, które obowiązują na terenie placówki, jak i poza nią. Chrońcie siebie i swoich bliskich, postępujcie mądrze – czytamy w liście Wójta Gminy Wiązowna Janusza Budnego skierowanym do uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i rodziców.

Do naszych szkół podstawowych w sumie będzie uczęszczać 1 564 uczniów (SP Glinianka – 391, SP Wiązowna – 520, SP Zakręt – 284 i SP Malcanów – 369). W gminnych przedszkolach pod opieką znajdzie się 435 dzieci (przedszkole w Woli Duckiej – 90, przedszkole w Pęclinie – 96, przedszkole w Zakręcie – 105, przedszkole w Wiązownie – 144).

Zgodnie z kalendarium MEN dni wolne od nauki przypadają w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, a także w czasie ferii zimowych. Zaplanowano je w następujących terminach: 23-31 grudnia 2020 r. – zimowa przerwa świąteczna, 18 – 29 stycznia 2021 r. – ferie zimowe, a 1-6 kwietnia 2021 r. – wiosenna przerwa świąteczna. Ostatni dzień zajęć i tym samym zakończenie roku szkolnego wypadnie 25 czerwca. Egzamin ósmoklasisty został przesunięty z kwietnia na maj i odbędzie się w dniach 25-27 maja. Matury rozpoczną się 4 maja.

Wraz z życzeniami sukcesów w nauce, przekazaliśmy do szkół i przedszkoli odblaski, które dzieci otrzymają 1 września i będą mogły przyczepić do plecaków i toreb lub założyć na rękę. Ta prosta czynność – przypięcie odblasku do ubrania – ma ogromne znaczenie. Może uratować życie. W ten sposób zainaugurujemy naszą coroczną akcję “Bądź widoczny na drodze”.

Ze względu na pandemię koronawirusa już od pierwszego dnia nauki we wszystkich naszych placówkach będą obowiązywać wytyczne dla szkół i placówek oświatowych, które Ministerstwo Edukacji opracowało wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. Zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, chyba że podejdzie do nich nauczyciel. Za to będą one obowiązywać w czasie przemieszczania się po terenie szkoły, np. na korytarzach. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Minister Edukacji Narodowej wydał już akty prawne, które pozwolą na wdrożenie w szkołach odpowiednich rozwiązań w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Dzięki wprowadzonym zmianom dyrektorzy szkół i placówek dostali narzędzia pozwalające na odpowiednią organizację zajęć w szkole, szczególnie jeśli sytuacja epidemiologiczna zagrozi zdrowiu uczniów. Po otrzymaniu pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego i zgody organu prowadzącego będą mogli elastycznie wprowadzać model mieszany pracy szkoły i placówki czy nauczania zdalnego.

Więcej informacji oraz materiały można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl

Data opublikowania strony: 31/08/2020