Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Początek roku szkolnego 2021/2022. Nowe wyzwania

Szkoła Podstawowa w Malcanowie. Widok od tyłu na halę sportową i plac zabaw dla dzieci
Szkoła Podstawowa w Malcanowie. Widok od strony placu zabaw na halę sportową (Foto: UG Wiązowna)

W naszych szkołach zabrzmiał już pierwszy dzwonek. Rozpoczął się roku szkolnego 2021/2021. Dzięki modernizacji naszych placówek oświatowych wszystkie dzieci z naszej gminy znalazły miejsca w szkołach i przedszkolach. Ze względu na obostrzenia to będzie kolejny niełatwy rok dla naszych placówek oświatowych.

– “Poprzedni rok dla nas wszystkich niestety nie był prosty. Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów i zamierzeń. Musieliśmy zrezygnować ze swoich dotychczasowych przyzwyczajeń i wdrożyć nowe zasady i ograniczenia. Wszyscy mamy ogromną nadzieję, że powoli zmierzamy ku normalności, tym bardziej, że ułatwiają nam to szczepienia” – czytamy w liście Wójta Gminy Wiązowna Janusza Budnego skierowanym do uczniów, nauczycieli, pracowników oświaty i rodziców. – “Dlatego apeluję do wszystkich, aby decydować się na przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi. Dzięki niej mamy ogromną szansę, aby nasze życie wróciło na tory sprzed pandemii. Ale nadal musimy pamiętać o naszym wspólnym bezpieczeństwie i rozwadze, o przestrzeganiu obowiązujących zasad. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za własne zdrowie, ale również innych”.

Do naszych szkół podstawowych w sumie będzie uczęszczać 1648 uczniów (SP Glinianka – 410, SP Wiązowna – 537, SP Zakręt –310 i SP Malcanów – 391). W gminnych przedszkolach pod opieką znajdzie się 482 dzieci (przedszkole w Woli Duckiej – 100, przedszkole w Pęclinie – 114, przedszkole w Zakręcie – 125, przedszkole w Wiązownie –143).

Zgodnie z kalendarium MEN dni wolne od nauki przypadają w okolicy świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, a także w czasie ferii zimowych. Zaplanowano je w następujących terminach: 23-31 grudnia 2021 r. – zimowa przerwa świąteczna, 31stycznia – 13 lutego 2022 r. – ferie zimowe, a 14-19 kwietnia 2022 r. – wiosenna przerwa świąteczna. Ostatni dzień zajęć i tym samym zakończenie roku szkolnego wypadnie 24 czerwca. Egzamin ósmoklasisty został przesunięty z kwietnia na maj i odbędzie się w dniach 24-26 maja. Matury rozpoczną się 4 maja.

Wraz z życzeniami sukcesów w nauce, przekazaliśmy do szkół i przedszkoli odblaski z naszą gminną maskotką – Wiązusiem. Można je przyczepić do plecaków i toreb. Ta prosta czynność – przypięcie odblasku do ubrania – ma ogromne znaczenie. Może uratować życie. W ten sposób zainaugurujemy naszą coroczną akcję “Bądź widoczny na drodze”.

Ze względu na pandemię koronawirusa już od pierwszego dnia nauki we wszystkich naszych placówkach będą obowiązywać wytyczne dla szkół i placówek oświatowych, które Ministerstwo Edukacji opracowało wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia. Zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni. Można się z nimi zapoznać na stronie: https://www.gov.pl/

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek, chyba że podejdzie do nich nauczyciel. Za to będą one obowiązywać w czasie przemieszczania się po terenie szkoły, np. na korytarzach. W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Rekomenduje się również szczepienia dla pracowników szkół i uczniów w określonych grupach wiekowych.

Więcej informacji oraz materiały można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl

Data opublikowania strony: 01/09/2021