Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Pocztówka dla „Mirka”. Wyślij życzenia Powstańcowi

Powstaniec Henryk Skalski ps. "Mirek" odbiera "Złoty Wiąz Wolności"
Powstaniec Henryk Skalski ps. "Mirek" odbierający "Złoty Wiąz Wolności" podczas uroczystości Narodowego Dnia Niepodległości 11 listopada 2021 r. w Szkole Podstawowej w Zakręcie (Foto: UG Wiązowna/I.Trzaska)

Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie zaprasza do udziału w akcji „Pocztówka dla Powstańca”. Zebrane karty z życzeniami zostaną przekazane Henrykowi Skalskiemu ps. „Mirek” – powstańcowi mieszkającemu w naszej gminie.

Henryk Skalski pseudonim „Mirek” jest jednym z żyjących powstańców warszawskich, mieszkającym na terenie gminy Wiązowna. Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego: „mając 13 lat wstąpił do Szarych Szeregów oraz pełnił funkcję łącznika w Armii Krajowej w zgrupowaniu „Kryska” w Biurze Informacji i Propagandy KG AK podczas Powstania Warszawskiego. Razem z innymi młodymi powstańcami organizowali akcje małego sabotażu, penetrował domy, aby poznawać ewentualne drogi ucieczki.”

W 2016 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Henryk Skalski jako Powstaniec bierze udział w wielu uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego, podczas których przekazuje wiedzę o II Wojnie Światowej. W 2021 roku został wyróżniony przez Wójta Gminy Wiązowna Janusza Budnego „Złotym Wiązem Wolności” za zasługi na rzecz walki o wolną Polskę oraz wprowadzenia, umocnienia i rozwoju demokracji oraz przemian demokratycznych w Polsce. Więcej o Skalskim przeczytasz na stronie: https://www.1944.pl/archiwum…/henryk-skalski,1484.html

Wykonane w ramach tegorocznej akcji pocztówki można przynieść do Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie do 1 sierpnia (poniedziałek) do godz. 9:00. W przypadku braku możliwości dostarczenia ich osobiście, zachęcamy do wysłania zdjęcia kartek na adres e-mail: zapisy@gok-wiazowna.pl, które następnie zostaną wydrukowane.

Data opublikowania strony: 28/07/2022