bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Podatniku! Wygeneruj swój mikrorachunek

Banknoty 100, 50, 20 i 200 złotowe w tle formularz PIT
Co roku do końca kwietnia należy rozliczyć swój PIT w Urzędzie Skarbowym (Foto: pixabay.com)

To informacja ważna dla podatników PIT, CIT i VAT! Od nowego roku przestaną działać dotychczasowe rachunki podatkowe płatników. Każdy musi wygenerować swój nowy mikrorachunek, na który zapłacimy podatek do urzędu skarbowego.

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny rachunek, który służy do wpłat PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy i pracodawcy-płatnicy zapłacą PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego za jego pomocą. Co ważne, służy on tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

Obowiązek rozliczania się z fiskusem za pośrednictwem mikrorachunku dotyczy nie tylko przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale też innych podatników PIT, CIT bądź VAT, np. osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, jeżeli więc np. w zeznaniu rocznym za 2019 r. (np. PIT-37) wykażą oni niedopłatę, będą musieli ją uiścić na własny mikrorachunek. Nie będą mogli – tak jak do tej pory – skorzystać w tym celu z konta urzędu skarbowego określonego do wpłaty tej daniny.

Mikrorachunek podatkowy sprawdzisz – korzystając z generatora lub otrzymasz go w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy, że podasz:

 1. PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
  – nie prowadzisz działalności gospodarczej;
  – lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT.
 2. NIP, jeśli:
  – prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT;
  – lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.

Generator działa 24/7. Możesz więc sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy w każdym miejscu i o każdej porze, również przez telefon czy tablet. Numer twojego mikrorachunku zawsze będzie taki sam, nawet gdy zmienisz adres, właściwość urzędu skarbowego czy nazwisko. O swoim mikrorachunku można się dowiedzieć też w każdym urzędzie skarbowym.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT będą aktywne do 31 grudnia 2019 r., po tym terminie wpłat należy dokonywać na mikrorachunek podatkowy.

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

 • w prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy – nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków;
 • szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie;
 • jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym;
 • nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto;
 • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Masz pytania dot. mikrorachunku podatkowego? Skontaktuj się z Krajową Informacją Skarbową telefonicznie: 801 055 055 lub 22 330 03 30. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://www.podatki.gov.pl/mikrorachunek-podatkowy/.

Data opublikowania strony: 17/12/2019