mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Policja ostrzega. Nie daj się oszukać na “koronawirusa”!

Policja ostrzega. Nie daj się oszukać na “koronawirusa”!

Dwoje dzieci siedzące tyłem. Przed nimi komputer na którym widać mapę Polski
Dostęp do internetu zapewnia dostęp do informacji z całego świata (Foto: pixabay.com)

Oszuści “nie śpią” z powodu pandemii. Wymyślili już kolejne metody naciągania, tym razem na “koronawirusa”. Podczas epidemii częściej robimy zakupy przez internet. To kolejna przestrzeń dla oszustów. Policja przypomina o najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa.

Naciągacze biorą na celownik najczęściej seniorów, ale nie tylko. Oszuści dzwonią  np. do seniorów i informują ich, że jeśli mają pieniądze w domu, które chcą przenieść do banku, to należy je najpierw zdezynfekować.  Proszą o zostawienie ich w wyznaczonym miejscu. Pieniądze znikają, a ten, kto je przekazał, zostaje z niczym.

Naciągacze próbują wyłudzić pieniądze, wysyłając fałszywe SMS-y. Chcą złapać ofiary na wiadomości np. o treści: “Z powodu dezynfekcji przesylka nr 002877399111 wymaga dopłaty 1.20 PLN. Oplac, aby otrzymać dostawe”. Do SMS-a dołączony jest link do fałszywego panelu płatności.  Pojawiły się również wiadomości, które informują nas o zadłużeniu w ZUS i blokadzie dopłaty z “tarczy antykryzysowej” oraz dotyczące wsparcia żywieniowego w związku z epidemią #koronawirus.

Na pocztę e-mail trafiają również fałszywe informacje “z banków” o “blokadzie środków na rachunku na poczet specjalnych rezerw krajowych w NBP”. Pojawiają się też wiadomości o “możliwości skorzystania ze szczepionki na koronawirusa po dokonaniu dopłaty do refundacji”. Firma CyberRescue ostrzega również przed nieprawdziwymi e-mailami, do których pod pozorem obietnicy informacji na temat ochrony przed wirusem, mogą być dołączane złośliwe pliki infekujące komputer ofiary złośliwym oprogramowaniem lub wykradające jej dane.

Policja ostrzega też przed domokrążcami, którzy sprzedają żywność i herbatki podnoszące odporność, talizmany czy amulety. Funkcjonariusze przestrzegają też przed aukcjami internetowymi z podobnymi produktami.

Bądź bezpieczny w sieci

#zostanwdomu to czas aktywnego korzystania z internetu. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji we współpracy z NASK (Naukową i Akademicką Siecią Komputerową) oraz Europolem przypominają o zasadach cyberbezpieczeństwa.

Najważniejsza jest zasada ograniczonego zaufania. Tylko ostrożność i dokładne weryfikowanie tego, co się w internecie czy skrzynce poczty elektronicznej znajdzie, pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji. Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości (szczególnie oferty „cudownych” leków, szczepionek itp.). Nie otwieraj linków i załączników od adresatów, których nie znasz lub budzą twoje wątpliwości (dotyczy to i skrzynki poczty elektronicznej, i wiadomości SMS).

W przypadku zakupów przez internet kupuj tylko od sprawdzonych dostawców i weryfikuj ich wiarygodność oraz używaj kart płatniczych – pozwalają ograniczyć ew. straty, ponadto transakcje dokonywane kartami kredytowymi są ubezpieczone. Regularnie sprawdzaj też stan swojego konta, pozwoli ci to szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i podejrzane operacje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem.

Zadbaj również o cyberbezpieczeństwo swoich dzieci. Nadzoruj to, co robią i ograniczaj czas korzystania z sieci. Korzystaj z programów do kontroli rodzicielskiej, zmień hasło fabryczne routera, aktualizuj oprogramowanie systemowe i antywirusowe oraz rozmawiaj z dzieckiem o niebezpieczeństwach grożących w sieci.

Cyberataki i wszelkie naruszenia w sieci zgłaszaj do CERT Polska: Zgłoszenia do CSIRT NASK. Sprawdzaj listę ostrzeżeń NASK przed niebezpiecznymi stronami, które służą do wyłudzania danych i środków finansowych użytkowników internetu: Lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami.

Więcej informacji i przydatne linki na temat bezpieczeństwa w sieci znajdziesz na stronie Policja.pl w materiale: Żyj bezpiecznie.

ulotka policji na temat bezpieczeństwa w sieci

Źródło: tvn24.pl, policja.pl

Data opublikowania strony: 15/04/2020