bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Pomnik w Zagórzu odnowiony przez Grupę Historyczno-Eksploracyjną Batalion

Na terenie Zagórza, blisko trasy szybkiego ruchu, stoi pomnik upamiętniający powstańców 1863 r. oraz żołnierzy walczący w 1920 r. i 1939 r. na naszych terenach. Obelisk był bardzo zniszczony. Odzyskał świetność dzięki charytatywnej pracy Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Batalion.

Pomnik ufundowany przez Franciszka Skibińskiego z Gródka na początku XX w. stoi na skrzyżowaniu leśnych traktów, w pobliżu kompleksu sanatorium w Zagórzu.

Do Urzędu Gminy Wiązowna zgłosili się członkowie Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Batalion, którzy zaoferowali, że odnowią niszczejący postument. Zarówno im, jak i nam, zależało na tym, aby jak najbardziej zachować jego pierwotny wygląd. Postument wyrównano, wyczyszczono i na nowo odmalowano.  Naprawiono także jego zadaszenie – wymieniono popękane dachówki. Krzyż umieszczony na obelisku był w fatalnym stanie i nie nadawał się do renowacji. Panowie z jego odłamków zrobili nowy.

Tablicę upamiętniającą walczących, znajdującą się na postumencie, delikatnie wypiaskowano. Dzięki znajdujący się na niej napis stał się widoczny. Gnijące, brzozowe belki usunięto i zastąpiono murowanym płaskim nagrobkiem z kamienia polnego. Dzięki temu zabiegowi usztywniono przechylający się do tyłu postument. Odzyskaną wcześniej ziemię rozłożono tak,  aby nadal wokół nagrobka mogły kwitnąć konwalie.

Dzięki tym zabiegom pomnik odzyskał dawną świetność. Bardzo serdecznie dziękujemy członkom Grupy Historyczno-Eksploracyjnej Batalion za przeprowadzone prace. Cieszy fakt, że są takie grupy, jak Batalion, którym zależy na zachowaniu naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Data opublikowania strony: 22/05/2023