bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Porzucone koty. Bezdomne zwierzaki znalazły opiekunów

Dwa kociaki, które trafiły w środę 2 października do naszego urzędu, jeszcze tego samego dnia znalazły opiekunów. Niestety, nie wszystkie porzucone zwierzęta mają tyle szczęścia, co te dwa maluchy. W prosty sposób możemy zapobiegać takim sytuacją. Wystarczy sterylizować i kastrować psy oraz koty. W gminie robimy to za darmo.

Rano w środę 2 października jedna z mieszkanek naszej gminy przyniosła do urzędu dwa maleńkie, bezbronne kociaki. Znalazła je w lesie w czasie zbierania grzybów. Zaopiekowaliśmy się futrzakami i ogłosiliśmy na portalu społecznościowym informację, że szukamy dla nich opiekunów. Jeszcze tego samego dnia znalazły się osoby, które wzięły pod swoją pieczę bezdomne zwierzaki, stając się tym samym Społecznymi Opiekunami Kotów.

– Od tygodnia szukałam kota, którym moglibyśmy się zająć. Podczas wizyty u lekarza, przeglądając posty, zobaczyłam ten umieszczony na gminnym fanpage.  Od razu zadzwoniłam do urzędu i zadeklarowałam, że zaopiekujemy się kociakiem – powiedziała Emilia Górska, mama Teosia, który był jednym z bohaterów gminnej akcji “Świąteczna Radość Pomagania”. Teraz to oni pomagają innym – w dodatku mniejszym braciom.

Niestety, niechcianych i porzuconych zwierząt jest coraz więcej. Nie wszystkie mają takie szczęście, jak dwa opisane kociaki. Jest jednak sposób, aby zapobiegać niechcianym miotom, a co za tym idzie, przyczyniają się do zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt.

Zabiegi sterylizacji i kastracji przynoszą sporo korzyści samym zwierzętom, nie tylko zdrowotnych, m.in. zmniejszają poziom agresji, zapobiegają nowotworom czy ciążom urojonym. Niestety, nadal jest grono osób, które sterylizację traktują jak krzywdę wyrządzaną zwierzętom. Równocześnie wielu z nich nie widzi nic złego w topieniu czy porzucaniu w lasach dopiero co urodzonych maluchów.

Dzięki sterylizacji nie tylko zyskujemy pewność, że nie przyczynimy się do wzrostu liczby bezdomnych zwierząt, ale również będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy bardzo wiele, aby zapewnić swojemu podopiecznemu spokojne i zdrowsze życie. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy porozmawiać z weterynarzem.

Od ponad dwóch lat prowadzimy program sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt domowych. Zabiegi te są w 100 proc. finansowane przez gminę. Z tego programu mogą skorzystać psy i koty, których właściciele mieszkają na terenie gminy. Należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Gminy Wiązowna, a po weryfikacji umówić się ze zwierzęciem do weterynarza (Poli – Vet, Wiązowna, ul. Boryszewska 2, tel. 22 789 01 23).

Więcej informacji udziela Joanna Kociszewska – Wydział Środowiska i Nieruchomości Urzędu Gminy Wiązowna, pok. 010, tel. 22 512 58 26, e-mail: j.kociszewska@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 03/10/2019