mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Powiat Otwocki. Jesteśmy w czerwonej strefie

Powiat Otwocki. Jesteśmy w czerwonej strefie

Wykaz stref na terenie całej Polski
Wykaz stref na terenie całej Polski (Foto: MZ/Twitter)

Jest nowa lista stref Ministerstwa Zdrowia. Niestety, powiat otwocki trafił do strefy czerwonej. Obostrzenia zaczną obowiązywać od soboty 3 października.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło aktualną listę żółtych i czerwonych powiatów, w których obowiązują restrykcje. W sumie mamy 51 z obostrzeniami: 17 czerwonych oraz 34 żółtych. Wśród nich jest nasz powiat otwocki. Przeniesiono nas ze strefy żółtej do czerwonej.

Od 3 października obostrzenia będą surowsze niż dotychczas. Jak czytamy na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku, wytyczne dla czerwonej strefy są następujące:

Obowiązuje zasłanianie ust i nosa – wszędzie w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu, domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas, a zdejmować je można jedynie podczas posiłków.

Handel – klienci wszelkiego rodzaju obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, stosowania środków do dezynfekcji rąk oraz stosowania rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy – w czerwonej strefie obowiązują limity: 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Zasłaniamy usta i nos.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty – 1 osoba na 4 mkw. Obiekty gastronomiczne mogą być czynne do 22.00.

Imprezy rodzinne, w tym wesela – w czerwonej strefie w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.

Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. Na uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, niezależnie od dystansu.

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu – w czerwonej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne – obecnie jest zakaz organizowanie zgromadzeń powyżej 150 osób, a uczestnicy mniejszych imprez muszą zachować dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Kina – w czerwonej strefie w kinie może przebywać maksymalnie 25% publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu 1,5 m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Siłownie, kluby i centra fitness – w czerwonej strefie obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 10 mkw. Oczywiście wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.

Na terenie czerwonej strefy będzie obowiązywał całkowity zakaz organizowania dyskotek i prowadzenia klubów nocnych działania: wesołych miasteczek, parków rozrywki czy też parków rekreacyjnych oraz organizowania imprez kulturalnych, sportowych.

Szczegóły dotyczące nowych zasad dla poszczególnych obszarów znaleźć można na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus.

Źródło: otwock.psse.waw.pl, Twitter

Data opublikowania strony: 01/10/2020