mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę. Wiązowna pamięta

Powstanie Warszawskie – bój o wolną Polskę. Wiązowna pamięta

Jeszcze kilka lat przed wybuchem Powstania, w latach 20-tych i latach – 30 tych nucono piękne piosenki o miłości – te które zaprezentuje zespół Winyl Band w Gminnym Parku Centrum w Wiązownie. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym koncercie, który odbędzie się w ramach cyklu koncertowego Wiązowskie Podróże Muzyczne – dokładnie 1 sierpnia o godzinie 16:00. Koncert zostanie przerwany, aby punktualnie o godzinie 17:00 uczcić Powstańców, walczących w 1944 roku.

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Warszawiacy porwali się do nierównej, bohaterskiej walki, która miała trwać „najwyżej kilkadziesiąt godzin”, a przeciągnęła się na 63 dni.

Powstanie było zrywem ludzi młodych. Większość żołnierzy wkroczyła w dorosłość podczas okupacji. Walczyli również małoletni. Młodsi członkowie Szarych Szeregów służyli w Harcerskiej Poczcie Polowej oraz podobnie jak kilkunastoletnie dziewczęta byli łącznikami i sanitariuszami, starsi walczyli z bronią w ręku na pierwszej linii frontu.

Wśród osób młodych, walczących byli też zakochani, ślubujący sobie miłość podczas Powstania. Jedną z powstańczych par byli Jan Nowak Jeziorański i Jadwiga Wolska „Greta”. Podczas powstania ona była łączniczką, a on pracował w Wydziale Propagandy Komendy Głównej AK. „Greta” za puszkę konserw zdobyła dwa miedziane krążki, które posłużyły za obrączki.

Sanitariuszka Alicja „Lili” Treutler i żołnierz Batalionu „Kiliński” Bolesław Biega, ps. Bill pobrali się 13 sierpnia 1944 r. Później wyemigrowali do USA i tam przeżyli razem 75 lat. Zdjęcie z ich ślubu, który odbył się w szpitalu przy ul. Moniuszki, to jedna z powstańczych ikon. Do dziś fragmenty ślubnego filmu można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego. Alicja ubrana w pożyczoną od koleżanki bluzkę i spódnicę, on – w wojskową marynarkę, którą trzeba było rozciąć i zszyć, żeby ręka na temblaku dobrze wyglądała. Na ich prawych ramionach widniały biało-czerwone powstańcze opaski. Za obrączki posłużyły im metalowe kółka od firanek. (Zdjęcie ze ślubu wykorzystano na plakacie promującym wydarzenia zaplanowane na 1 sierpnia w Wiązownie).

Wiązowna pamięta….

Koncert z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego

Data opublikowania strony: 23/07/2021