mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Powszechny Spis Rolny. Spisz się przez internet, telefon lub przyjdź do urzędu

Powszechny Spis Rolny. Spisz się przez internet, telefon lub przyjdź do urzędu

Nasi rachmistrze spisują rolników podczas "otwartej soboty" w Urzędzie Gminy Wiązowna
Nasi rachmistrze spisują rolników podczas "otwartej soboty" w Urzędzie Gminy Wiązowna (Foto: UG Wiązowna)

W całym kraju trwa Powszechny Spis Rolny. Na terenie naszej gminy temu obowiązkowi podlega ponad 600 rolników. Do 26 października w naszej gminie spisało się ich 196. Każdy może wypełnić kwestionariusz przez internet lub telefonicznie u rachmistrza. Jeśli ktoś chce spisać się osobiście, zapraszamy do naszego urzędu. Stanowisko do spisu czeka!

Spis ruszył 1 września. Podlegają mu faktyczni użytkownicy gospodarstw rolnych. W naszej gminie to 665 rolników. Podczas “otwartej soboty” w urzędzie 24 października nasi gminni rachmistrze, którzy czekali na Państwa w Pawilonie Kultury, zebrali dane od 10 rolników. W sumie do 26 października spisało się 196 osób. Do ukończenia spisu został tylko 35 dni, a w naszej gminie dopełniło tego obowiązku niespełna 30 proc. rolników.

Dlatego zachęcamy wszystkich rolników do spisania się w Powszechnym Spisie Rolnym. Przewidziano kilka metod spisu. Pierwsza to samospis internetowy. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do internetu, przygotowaliśmy stanowisko Gminnego Punktu Spisowego w naszym urzędzie (ul. Lubelska 59). Można z niego skorzystać w poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00, a od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez internet, może zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99 i spisać się przez telefon. Do rolników z naszej gminy dzwonią też nasi terenowi rachmistrze. Prosimy, aby Państwo skorzystali z ich usługi. Są przeszkoleni. W razi pytań lub wątpliwości podpowiedzą i doradzą oraz wytłumaczą wszelkie nieścisłości.

Zgodnie z zapisami ustawy o Powszechnym Spisie Rolnym, udział w spisie jest obowiązkiem każdego użytkownika gospodarstwa rolnego! Zlekceważenie tego obowiązku może wywołać negatywne reperkusje. Zgodnie z artykułem 57 ustawy o statystyce publicznej, „Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie”. Co więcej, w przypadku wizyty lub telefonu od rachmistrza rolnik nie może już powiedzieć, że spisze się sam przez internet w późniejszym terminie. Jest to równoznaczne z odmową i fakt ten zostaje odnotowany przez osobę uprawnioną do realizacji wywiadu. Taka postawa może również skutkować wszczęciem przez służby statystyczne postępowania zakończonego karą grzywny.

Powszechny Spis Rolny przeprowadzany jest co 10 lat. Jako badanie obejmujące wszystkie gospodarstwa rolne w kraju jest jedynym źródłem informacji pozwalającym na ocenę stanu polskiego rolnictwa. Samym rolnikom wyniki spisu pozwolą ocenić zmiany w produkcji roślinnej i zwierzęcej mające wpływ na opłacalność ich produkcji.

Podstawowym źródłem informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020 jest strona internetowa www.spisrolny.gov.pl. Warto też na bieżąco śledzić stronę internetową lub konta społecznościowe naszego urzędu gminy oraz Urzędu Statystycznego w Warszawie. Wsparcie i pomoc można uzyskać, dzwoniąc na infolinię spisową pod numer: 22 279 99 99.

Więcej informacji: https://spisrolny.gov.pl/

Data opublikowania strony: 26/10/2020