bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Program „Czyste Powietrze”. Uważajmy na oszustów

Trzy rzędy monet ułożonych w stosiki. Drewniany domek. Napis: Program Czyste powietrze
W naszym urzędzie mamy stanowisko, przy którym można uzyskać wszelkie informacje na temat programu (Foto: czystepowietrze.eu)

Uważajmy na firmy, które zapraszają na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem.

Przypominamy, że ogólnopolski pogram „Czyste Powietrze” – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce oraz wybranymi bankami.

Jak informuje NFOŚiGW: „Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko”.

Kto jest operatorem programu „Czyste Powietrze”?

Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu „Czyste Powietrze”, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach – w Małopolskim oraz Świętokrzyskim. W pozostałych nie są prowadzone tego typu działania.

W żadnym innym województwie nie jest prowadzony program operatorski, dlatego bądźmy uważni, gdy ktoś puka do drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem „Czystego Powietrza” namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. zwrot zaliczek, które w imieniu beneficjenta i za jego zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).

Niebawem operatorzy w całej Polsce

Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, NFOŚiGW pracuje nad ogólnopolskim programem operatorów „Czyste Powietrze”, którzy będą w zasięgu ręki wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie jest planowane na 2025 r., więcej na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.

Tymczasem uważajmy, sprawdzajmy i nie dajmy się naciągnąć nieuczciwym firmom.

info: czystepowietrze.gov.pl

Data opublikowania strony: 15/10/2024