Dokarmiać czy nie dokarmiać ptaki? Czyli jak to jest z tym pomaganiem…. Zaangażowanie człowieka w dokarmianie ptaków niewątpliwie ułatwia im przetrwanie ciężkich warunków pogodowych. Gdy wszędzie zalega pokrywa śnieżna, jest silny mróz i brakuje słońca ptaki mają mniej możliwości znaleźć pożywienie. Wtedy możemy im w tym pomóc. Tylko trzeba to „robić z głową”.
W temacie dokarmiania ptaków pojawiają się różne sprzeczne stanowiska. Przeciwnicy dokarmiania, stoją na stanowisku, że działanie takie „rozleniwia” ptaki i że tracą one naturalny instynkt poszukiwania pożywienia a także zatracają wrodzony lek przed człowiekiem. Zwolennicy twierdzą, że w trudnych warunkach to właśnie pomoc człowieka może pomóc w przetrwaniu pewnych gatunków.
Decydując się na dokarmianie ptaków należy postępować odpowiedzialnie. Często bowiem to nieprzemyślane działanie człowieka tj. podawanie nieodpowiednich pokarmów, powoduje choroby czy nawet śmierć ptaków. Generalną zasadą jest, by zacząć dokarmiać ptaki tylko wtedy gdy jest silny mróz a ziemia pokryta jest pokrywą śnieżną. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny sobie radzić same, bez naszej pomocy. Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie ptaków koniecznie trzeba to robić regularnie. Ptaki przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą przylatywać w to miejsce, w którym są dokarmiane, z nadzieją na znalezienie pożywienia. Dokarmianie kończymy wraz z nadejściem wiosny.
Umieszczając w ogrodzie karmnik koniecznie należy zwrócić uwagę na jego lokalizację. Umieszczamy go w miejscu, gdzie ograniczony będzie dostęp dla drapieżników. Należy pamiętać, by utrzymywać w nim czystość. Poprzez zalegające w nim odchody i resztki pożywienia ptaki w karmniku narażone są na różnego rodzaju ptasie choroby.
Ptaki są często dokarmiane w sposób przypadkowy i nieprzemyślany, a niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku. Do dokarmiania ptaków nie wolno używać resztek z naszego stołu, które zawierają sól i przyprawy. Karma jaka możemy wykorzystać to mieszanki nasion dostępnych w sklepach zoologicznych, kasze, owoce takie jak: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, jałowiec, a także kawałki żółtego sera, gotowane warzywa takie jak: ziemniaki, kapusta, buraki pastewne oraz niesolony tłuszcz np. słonina.
Dokarmianie ptaków może być miłym, edukacyjnym zajęciem zarówno dla dzieci jak i dorosłych. O ile działanie człowieka będzie w tej kwestii przemyślane i stosowana będzie zasada „lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle”.
W sprawach związanych z ochroną zwierząt na terenie gminy Wiązowna można kontaktować się z inspektorem Joanną Kociszewską, pok. 011, tel. 22 512 58 26, kom. 605 874 227, e-mail: j.kociszewska@wiazowna.pl.