Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Przetarg na odbiór śmieci ogłoszony

Trzy pojemniki na śmieci stojące przy krawężniku w kolorze zielonym z czerwoną klapą
Od czerwca wszyscy mamy obowiązek segregować śmieci (Foto: pixabay.com)

W polskim prawie dotyczącym gospodarki odpadami wiele się przez ostatnie lata zmieniało. Kolejna zmiana wejdzie w życie w naszej gminie 1 lipca 2020 r. Po tym terminie wszyscy będziemy musieli segregować śmieci. Do tej pory mogliśmy wybrać, czy chcemy segregować i płacić mniej, czy nie segregować i płacić znacznie wyższą stawkę. Nowe przepisy nie dają już tego wyboru. W zakresie zasad selektywnej zbiórki nic się nie zmieni. Nadal segregować będziemy na cztery frakcje i pozostałości po segregowaniu.

By spełnić wymogi nowego prawa Gmina Wiązowna, podobnie jak wiele innych gmin, zobowiązana jest do przeprowadzenia przetargu, w którym wybrany zostanie odbiorca śmieci od mieszkańców i właścicieli domków letniskowych. Przetarg nie dotyczy odbioru śmieci od przedsiębiorców. Ci, według przepisów, podpisują umowy na odbiór śmieci we własnym zakresie, przy czym ich także dotyczyć będzie obowiązek segregowania odpadów.

Firma, która wygra przetarg, będzie obsługiwała nasz teren przez rok. Doświadczenie innych samorządów, które rozstrzygnęły już przetargi na odbiór śmieci zgodnie z nowymi przepisami, każe zakładać, że dotychczas obowiązujące u nas ceny są raczej nie do utrzymania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że samorząd jedynie pośredniczy między mieszkańcami, a firmą, która ten przetarg wygrywa. To oznacza, że finalna cena usług w żadnej mierze nie zależy od samorządu, który nie ma wpływu ani na warunki przetargu (sztywne regulacje prawne), ani na prywatnych przedsiębiorców (odbiorców odpadów), którzy kalkulują ceny usług według własnych założeń biznesowych.

To nie oznacza jednak, że jako mieszkańcy nie mamy wpływu na cenę w dłuższej perspektywie. Wpływają na nią np. jakość segregacji i ilość wyprodukowanych śmieci przez nas wszystkich. Warto więc po pierwsze, naprawdę sumiennie stosować wszystkie zasady segregacji śmieci. Po drugie, co może nawet ważniejsze, w sklepie w trakcie zakupów oprócz artykułu, który chcemy kupić, warto obejrzeć też jego opakowanie. Możemy przecież, kupować towary na wagę, w zbiorczych opakowaniach, unikać opakowań plastikowych. To my – klienci mamy wpływ na to jak producenci będą pakowali kupowane przez nas produkty. Nasze wybory naprawdę mają wpływ na to, ile śmieci po nas codziennie zostaje.

Rosnące ceny śmieci w Polsce to, niestety, efekt między innymi ciągle jeszcze nie dość dobrej ich segregacji. Dążenie do zmniejszania ilości odpadów i osiąganie dobrej jakości selektywnej zbiórki w konsekwencji może odciążyć budżet wszystkich mieszkańców gminy, ponieważ w kolejnym rocznym okresie, gmina będzie płacić przedsiębiorcy za tonę odebranych z terenu odpadów, a nie jak dotąd w systemie zryczałtowanym.

Jeśli chcą Państwo wiedzieć, jakie śmieci gdzie wyrzucać, warto skorzystać z podpowiedzi: https://segregujna5.um.warszawa.pl/

Zapraszamy firmy do przetargu: tutaj Oferty można składać do 24 marca br.

Data opublikowania strony: 24/02/2020