mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ranking “Gmina dobra do życia”. Wyniki

Ranking “Gmina dobra do życia”. Wyniki

Skwer im. generała Stefana Grota-Roweckiego w Wiązownie

Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu “Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia polskich gminach. Nasza gmina znalazła się na 11 miejscu wśród mazowieckich gmin wiejskich, wśród wszystkich gmin z Mazowsza – na 25, a w ogólnym zestawieniu uwzględniającym 2477 polskich gmin – na 116 pozycji.

Wyniki zestawienia zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Najlepiej w Polsce żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w rankingu „Gmina Dobra do Życia” pochodzi z tego regionu. Drugim widocznym trendem jest dominacja w zestawieniu gmin podmiejskich – w pierwszej dwudziestce jest ich aż 15. Nasza gmina znalazła się na 11 miejscu wśród mazowieckich gmin wiejskich, wśród tych z Mazowsza – na 25, a w ogólnym zestawieniu zaś na 116 miejscu.

Zestawienie obejmujące wszystkie 2477 polskich gmin oparto na 48 wskaźnikach składających się na sumaryczny „Wskaźnik Jakości Życia”. Uwzględniono m.in. wydatki inwestycyjne gmin, ich atrakcyjność migracyjno-osadnicza, jakość oświaty na ich terenie, ale także dostęp do opieki zdrowotnej, rekreacji czy zieleni. Autor rankingu przyjrzał się ponadto obciążeniu demograficznemu w samorządach, infrastrukturze kulturalnej i dostępowi do internetu.

Pełne zestawienie Rankingu „Gmina dobra do życia” dostępne jest na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

Źródło: PAP Samorząd

Data opublikowania strony: 05/11/2021