Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ranking Samorządów Rzeczpospolitej. Pierwsi na Mazowszu!

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce
Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce (Grafika: "Rzeczpospolita")

Ranking Samorządów “Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej wiarygodnych w Polsce. W tym roku nasza gmina znalazła się na pierwszym miejscu wśród gmin wiejskich z Mazowsza i na ósmym miejscu spośród 1523 gmin wiejskich ocenionych w zestawieniu.

Ranking Samorządów “Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat oceniane są dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania.

W kategorii gmin wiejskich pierwsze miejsce, drugi rok z rzędu, zajęła podkrakowska Wielka Wieś. Nasza gmina znalazła się na ósmej pozycji. W ubiegłorocznym zestawieniu byliśmy na 34, czyli zaliczyliśmy skok o 26 oczek do pierwszej 10. najlepszych gmin wiejskich w Polsce. Na Mazowszu zaś jesteśmy pierwsi!

Jak czytamy na stronie zestawienia: “Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów 2022 r., miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej strony na samorządowe budżetu w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, m.in. w ramach Polskiego Ładu. Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia”.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji “Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Więcej informacji na temat rankingu oraz pełną metodologię zestawienia można znaleźć na stronie organizatora.

Data opublikowania strony: 29/11/2022