mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Rekrutacja do szkół i przedszkoli. Już można składać wnioski

Rekrutacja do szkół i przedszkoli. Już można składać wnioski

Szkoła Podstawowa w Gliniance. Widok od tyłu na budynek, plac zabaw oraz bieżnie
Szkoła Podstawowa w Gliniance po modernizacji (Foto: UG Wiązowna)

Ruszyła elektroniczna rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I w szkołach podstawowych na terenie gminy Wiązowna.

Dzięki kompleksowej modernizacji gminnych szkół oraz oddaniu do użytku nowego przedszkola w Woli Duckiej od 2019 r. wszystkie dzieci mogą uczyć się w prawdziwie komfortowych warunkach, na jedną zmianę. Rekrutacja prowadzona jest w systemie elektronicznym. Wystarczy wejść na stronę tuwiazowna.pl do zakładki „Edukacja, Kultura” i po lewej stronie z menu wybrać: „Elektroniczny nabór do przedszkoli” lub „Elektroniczny nabór do szkół podstawowych”. Tu zarejestrujemy dziecko oraz pobierzemy wnioski do wypełnienia. Po uzupełnieniu dokumentów należy złożyć je najpóźniej do 16 marca w przedszkolu lub szkole podstawowej, gdzie chcemy zapisać dziecko.   

Zgodnie z prawem na terenie gminy obowiązuje rejonizacja. Przyjęcie dziecka do innej szkoły nastąpi wtedy, gdy szkoła będzie dysponować wolnymi miejscami. Od września 2021 r. planowana jest zmiana w obwodach szkolnych, podyktowana koniecznością odciążenia liczebnego szkół w Malcanowie i w Wiązownie. Majdan należałby do obwodu Szkoły Podstawowej w Zakręcie, a Lipowo – do obwodu Szkoły Podstawowej w Gliniance. Procedury związane z tą kwestią rozpoczną się w lutym, jednak już na etapie rekrutacji rodzice pierwszoklasistów z tych miejscowości muszą dokonać wyboru właściwej szkoły podstawowej. W pierwszych latach, np. ze względu na rodzeństwo w starszych klasach, będzie możliwość wyboru dotychczasowej szkoły obwodowej.   

W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę kryteria ustawowe oraz dodatkowe – ustalone przez samorząd. W przypadku tych drugich punkty zostaną przyznane za to, że: 

  1. rodzice/opiekunowie prawni rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Otwocku, zgodnie z miejscem zamieszkania; 
  2. rodzeństwo ubiegające się o miejsce w przedszkolu oraz dziecko, którego rodzeństwo w kolejnym roku szkolnym będzie kontynuowało edukację przedszkolną w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w placówce pierwszego wyboru; 
  3. rodzice/opiekunowie prawni deklarują pobyt dziecka w placówce powyżej podstawy programowej; 
  4. oboje rodzice/opiekunowie prawni pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą; 
  5. dziecko wychowuje się w rodzinie objętej nadzorem kuratorskim lub wsparciem asystenta rodziny. 

Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ukażą się 22 marca 2021 r. Następnie rodzice będą musieli ostatecznie potwierdzić na piśmie, że ich dziecko będzie uczęszczać do wybranej placówki. Jeżeli szkoła lub przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, przeprowadzone zostanie uzupełniające postępowanie rekrutacyjne – od 7 do 16 kwietnia 2021 r., a wyniki poznamy 5 maja.  

Więcej informacji na temat rekrutacji udzielają szkoły i przedszkola oraz Centrum Usług Wspólnych Gminy Wiązowna, ul. Napoleońska 53A w Gliniance, tel. tel. 22 180 00 27 lub 28, e-mail: edukacja@wiazowna.pl. 

Plakat z informacją o rekrutacji do gminnych przedszkoli i szkół

Data opublikowania strony: 01/03/2021