Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Rocznica Powstania Styczniowego. Czcimy pamięć powstańców

Oddaliśmy hołd zmarłym w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Porębami
Oddaliśmy hołd zmarłym w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Porębami (Foto: GOK)

158 lat temu wybuchł największy polski zryw niepodległościowy – Powstanie Styczniowe. W rocznicę tego wydarzenia, 22 stycznia delegacje Gminy Wiązowna, Powiatu Otwockiego oraz Miasta Otwock spotkały się w Emowie, aby uczcić pamięć uczestników powstania.

W Emowie nad brzegiem rzeki Świder przy mogile powstańców z Oddziału Ziemi Stanisławowskiej płk. Siemomysła Kuczyka 22 stycznia oddano hołd zmarłym w wyniku odniesionych ran w bitwie pod Porębami. Niestety, tegoroczne wydarzenia, w związku z panującą pandemią, musiały odbyć się w sposób symboliczny.  

Już 3 marca obchodzić będziemy 158. rocznicę bitwy oddziału powstańczego Powiatu Stanisławowskiego pod Porębami. W tym roku, jeśli pozwolą na to obostrzenia, oficjalne obchody upamiętniające powstańców, którzy wzięli udział w bitwie, odbędą się w niedzielę 7 marca.  Rekonstruktorzy będą się przemieszczali w ciągu całego dnia, aby odwiedzić jak najwięcej miejsc na terenie Gminy Wiązowna, a także po za nią.  

Bitwa pod Porębami jeszcze kilka lat temu była wydarzeniem praktycznie nieznanym, jednakże dzięki odsłonięciu w 2016 roku tablicy ją upamiętniającej i organizowanym cyklicznie uroczystościom z udziałem rekonstruktorów, coraz więcej osób dowiaduje się o tym ciekawym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach obchody organizowane w Porębach i wydarzenia im towarzyszące, cieszyć się będą coraz większą popularnością i zainteresowaniem. Gdyby nie udało się nam zorganizować wydarzenia plenerowego, przygotujemy dla zainteresowanych atrakcje w Internecie – na pewno nie zapomnimy o wydarzeniu w Porębach i bohaterach tamtych czasów! 

Damian Krawczyk 

Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie

Data opublikowania strony: 26/01/2021