mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Rozmowy o “Książce, której nie ma” na spotkaniu DKK w Gliniance

Rozmowy o “Książce, której nie ma” na spotkaniu DKK w Gliniance

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Gliniance
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Gliniance (Foto: D. Bortkiewicz)

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się w upalne popołudnie 25 sierpnia, aby porozmawiać o powieści Santiago Pajaresa "Książka, której nie ma". To wciągająca, pełna ciepła i humoru opowieść o tym, że jedna książka może odmienić życie człowieka w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

Bohater omawianej lektury David Peralta pracuje w wydawnictwie, które opublikowało bestsellerową sagę “Spirala”. Książki z tej serii sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie, a czytelnicy niecierpliwie czekają na kolejny tom. Problem w tym, że wydawca od czterech lat nie otrzymał następnej części mistrzowskiego dzieła. Sytuację  pogarsza skrywany sekret – nikt nie wie, kto jest autorem powieści. David dostaje zadanie od wydawnictwa odszukania tajemniczego autora. Enigmatyczne wskazówki zaprowadzą go do wioski w Pirenejach, zamieszkiwanej przez wyjątkowych ludzi. Nieoczekiwanie dzięki tej podróży David spojrzy na swoje życie z zupełnie nowej perspektywy.  W tym samym czasie w Madrycie…. pewien egzemplarz “Spirali” w przedziwny sposób wpływa na losy czterech innych osób.

Powieść ta przypadła do gustu klubowiczom. Książka także zaskoczyła ich, bo spodziewali się wątku kryminalnego. Lekkie pióro autora sprawiło, że książkę wręcz pochłonęli. Klubowiczki wciągnęły zupełnie różne wątki bohaterów powieści. Przeżywały z nimi ich codzienność, poznały ich życie, rozterki i emocje. Razem z Davidem poszukiwały autora “Spirali” i refleksyjnie przypatrywały się pozytywnie zintegrowanej społeczności wioski.

Podczas rozmowy panie wypunktowały zarówno to, co je zachwyciło, jak i to, co rozczarowało. Santiago Pajares otrzymał plusa za oryginalny tytuł i kilka złotych myśli, które zapisały się w pamięci czytelniczek. Skrupulatnie je wynotowały i zacytowały na spotkaniu. Sprowokowane fabułą rozmawiałyśmy o sensie życia, o tym, co znaczy wierzyć w coś, o pięknej miłości i niepoddawaniu się mimo tragedii, jakie czasem przeżywamy. Panie uczyniły także ciekawe porównania do innych powieści. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że należy dużo czytać, bo książki naprawdę zmieniają nas, jak i potrafią odmienić nasze życie.

Zwyczajowo padło kilka tytułów, po które warto sięgnąć. Tym razem zaproponowałyśmy wyruszenie w podróż egzotyczną na “Maledivy” z Magdaleną Typel lub duchową z Wincentym Łaszewskim, który opowie nam “Wszystko o różańcu, który może wszystko”.  Polecamy też klasykę Marii Rodziewiczówny w formie audiobooku, czyli “Dewajtis”.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 22 września. Porozmawiamy wtedy o reportażu  Karoliny Bednarz “Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Wydawnictwa Czarne.

Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 29/08/2022