bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Ścieżki i szlaki rowerowe w naszej gminie polecają się na weekend

Rowerzysta na leśnej drodze. Dookoła zielone drzewa.
Wyznaczyliśmy już cztery z ośmiu szlaków rowerowych na terenie naszej gminy (Foto: A. Mikulska)

Inwestycja w sport i turystykę zawsze się opłaca. Z myślą o naszych mieszkańcach, ale i o osobach, które coraz chętniej wybierają naszą gminę na miejsce spędzania wolnego czasu, inwestujemy w rozwój dróg dla rowerów. Wybudowaliśmy już pierwszą ścieżkę, druga jest w trakcie powstawania. Wyznaczyliśmy też cztery z ośmiu szlaków dla rowerów. Zbliża się długi weekend. Może warto wybrać się całą rodziną na wycieczkę jednośladami po okolicy i poznać zakątki, których do tej pory nie udało się odwiedzić? Gorąco do tego zachęcamy i polecamy naszą mapę. Znajdą ją Państwo pod tekstem.

Od 2019 r. nasi mieszkańcy mogą korzystać z pierwszej ścieżki rowerowej, łączącej nas z gminą Halinów i Józefowem, przebiegającej przez Duchnów, Stefanówkę, Boryszew i Wiązownę. Projekt zrealizowany został w partnerstwie sześciu samorządów. Zgodnie z planem wybudowano blisko 45 km trasy dla jednośladów, w tym blisko 10 km – na terenie naszej gminy. Całkowita wartość projektu to 8,4 mln zł, w tym ponad 4,9 mln zł pochodzi z dotacji. Nowa ścieżka ułatwia rowerzystom podróżowanie i zwiększa ich bezpieczeństwo na naszych drogach. To pierwsza ścieżka rowerowa wybudowana u nas z takim rozmachem.

Jesteśmy w tracie prac nad drugą, 10-kilometrową ścieżką rowerową, która będzie prowadziła z Duchnowa przez Wiązownę i Pęclin do Dziechcińca, gdzie połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzącym do Malcanowa. Dalej pojedziemy przez Lipowo aż do Szkoły Podstawowej w Gliniance. W ramach projektu powstał już ciąg pieszo-rowerowy w Wiązownie oraz ścieżka od kopca przy ul. Boryszewskiej do „Jartonu”. Jesteśmy w trakcie prac nad kolejnymi odcinkami. Więcej na ten temat pisaliśmy w materiale: Jest przetarg na budowę kolejnych odcinków ścieżki rowerowej Całkowita wartość tego projektu o nazwie „Rozwój systemu dróg rowerowych w Gminie Wiązowna” to prawie 12,4 mln zł.

Wciąż rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia skłoniło nas do wyznaczenia szlaków rowerowych. Rezerwaty w dolinie rzek Świdra oraz Mieni w tym tereny objęte Naturą 2000 zachęcają do rodzinnych rowerowych wycieczek. W 2018 r. powstała koncepcja wyznaczenia szlaków rowerowych na terenie naszej gminy. W latach 2019 oraz 2021, dzięki dofinansowaniu z PSE, oznaczyliśmy i oddaliśmy do użytku cztery szlaki rowerowe: pierwszy czerwony “Centralny” na trasie Wiązowna – Glinianka (WSR 01R), drugi czarny “Duchnowski łącznik” – Wiązowna – Duchnów (WSR06), trzeci żółty “Szlak partyzancki” Kopki – Kąck (WSR 04Y) i czwarty żółty “Od dworu do dworu” Glinianka – Wola Ducka – Glinianka.

W sumie ma być ich osiem. Do wyznaczenia w najbliższym czasie zostają nam jeszcze cztery: „Szlak północny” – niebieski: Zagórze – Kąck (15,65 km); „Szlak Nadświdrzański” – zielony: Wiązowna – Glinianka, (22,45 km);  „Szlak umocnień Przedmościa Warszawy” – żółty: Józefów – Stara Miłosna, (18,75 km); „Michałowski Łącznik” – czarny: łącznikowy Michałówek (0,8 km).

Dzięki utworzeniu sieci szlaków rowerowych dajemy mieszkańcom oraz turystom szansę na świadomy wybór bezpiecznych tras, wzdłuż których będą mieli okazję poznać lokalną historię, faunę, florę oraz zasoby naturalne gminy.

Poniżej znajdą Państwo mapę z wiązowskimi szlakami rowerowymi. Gorąco zachęcamy do korzystania z wyznaczonych tras i życzymy udanej podróży!

Data opublikowania strony: 23/04/2022