Rehabilitacja ma za zadanie potrzymanie osiągniętej do tej pory sprawności, łagodzeniu skutków powstałych niedowładów, próbach łagodzenia spastyczności, zapobieganiu przykurczom, deformacjom oraz spadkowi siły mięśni.
Bardzo ważne jest doskonaleniem lokomocji, usprawnianiem funkcji kończyny górnej bezpośrednio zajętej i próbach zaadaptowania chorego do nowej jakości życia z towarzyszącą dysfunkcją. W tym celu wykorzystuje się sprzęt rehabilitacyjny, taki jak: laski, kule. Sprzęt stosowany przy codziennych ćwiczeniach jest indywidualnie dobrany do pacjenta.
Do dyspozycji mamy UGUL, PUR w których fizjoterapeuta wykonuje ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia z obciążeniem, ćwiczenia bierne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia samowspomagane. Przy usprawnianiu kończyn dolnych doskonale sprawdza się rower rehabilitacyjny, bieżnia, rotor. Jeżeli chodzi o pacjentów z przykurczami/ spastycznością codzienne ćwiczenia bierne i ćwiczenia regresyjne w znacznym stopniu poprawiają ich jakość życia rozluźniając przykurczone mięśnie.
Codzienna aktywność fizyczna w znacznym stopniu poprawia sprawność osób po udarach. Rehabilitacja dla osób będących po udarze obejmuje również ćwiczenia logopedyczne ćwiczenia rozumienia wypowiedzi, doskonalenie umiejętności nazywania, wskazywania i kategoryzacji przedmiotów, rzeczy.
Wszyscy seniorzy korzystają z terapii zajęciowej dostosowanej do ich umiejętności; wyszywają, kolorują, malują lub wyklejają – co w znacznym stopniu wpływa na usprawnianie ich zdolności manualnych oraz koordynacji oko-ręka. Osoby po udarze, tak jak wszyscy pozostali uczestnicy, prezentują swoje prace podczas wystaw. Niektórzy występują na scenie, tańczą lub czytają dla dzieci. Skutki udaru to bardzo indywidualna sprawa, dlatego też dla każdego uczestnika opracowujemy indywidualny plan pracy, który omawiany jest przez kadrę i ma za zadanie polepszyć funkcjonowanie seniora w obszarze, w którym skutki udaru są najbardziej widoczne.
Bardzo ważnym elementem jest pokonanie własnych ograniczeń (obawy przed oceną, przełamanie się i „wyjście do ludzi”). Kiedy seniorzy wykonają pierwszy krok i odważą się wyjść z domu, to jest to już połowa sukcesu. Naszym zadaniem jako kadry jest to, aby motywować i wspierać Seniora przy stawianiu „kolejnych kroków”.