Uczestnicy przygotowali album ze wspomnieniami z okresu dzieciństwa (rysunki i inne prace plastyczne, wiersze, krótkie formy literackie). Prace wykonali różnymi metodami artystycznymi, niektórzy stworzyli wiersze, inni napisali opowiadania. Uwzględniono wyliczanki i piosenki. Powstały również rysunki przenoszące nas w przeszłość, a wszystko to pod tajemniczą nazwą „Strefa Wspomnień”.
Następnie udaliśmy się do Warszawy, gdzie seniorzy podziwiali niezwykłą wystawę „Muzeum domków lalek, gier i zabawek”. Uczestnicy obejrzeli ponad 120 pieczołowicie odrestaurowanych domków, sklepików i pokoi dla lalek, pochodzących z różnych krajów i epok. Na wystawie pokazane są też różne szkoły: gminna, z jedną salą, w której odbywały się wszystkie przedmioty czy też szkoła sportowa. Dom rodziny Muminków, domek wiktoriański, a wśród zabawek sakralnych arka Noego, lalkowa rekonstrukcja mszy świętej i najstarszy z eksponatów, liczący 200 lat, ołtarz gotycki. Najmniejszy z prezentowanych domków ma wymiary ok. 8 na 10 cm, a największy 100 na 100 cm.
Następnie seniorzy przenieśli się w „czasy PRL-u”, gdzie prezentowane są zabawki wykonane na terenie Polski. Po zwiedzaniu udaliśmy się na rynek starego miasta, gdzie omówiliśmy prace, które przygotowali seniorzy. Teczkę z nimi złożono na ręce edukatorki Weroniki Goworowskiwej-Oleś, która była naszą przewodniczką.
Najciekawsze przygotowane przez seniorów prace i utwory zostaną wydane w pamiątkowym, trzytomowym wydawnictwie, które otrzymają wszyscy autorzy prac. To pierwszy z planowanych wspólnych działań, jakie podejmiemy z Fundacją oraz „Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek”. Seniorzy otrzymali również słowa podziękowania od prezes fundacji Anety Popiel Machnickiej: „Dziękujemy za otwarte serce, kreatywność, poświęcony czas i zaangażowanie w powstanie wyjątkowego albumu”.
Seniorów Dziennego Domu „Senior+” i Wolontariatu Międzypokoleniowego cechuje otwartości na współprace z organizacjami pozarządowymi. W tym roku to już trzecia fundacja, z którą podjęliśmy współprace i wspólne działania.
Zachęcamy wszystkich do otwartości!
Krystyna Motyka-Parzych