bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Seniorzy w akcji. „Uwaga! Strefa Wspomnień. Senior jako współtwórca działań muzeum”

Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” w Woli Karczewskiej i Wolontariatu Międzypokoleniowego w ramach współpracy z Fundacją Belle Époque uczestniczyli w wyjątkowych warsztatach „Uwaga! Strefa Wspomnień. Senior jako współtwórca działań muzeum”.

Uczestnicy przygotowali album ze wspomnieniami z okresu dzieciństwa  (rysunki i inne prace plastyczne, wiersze, krótkie formy literackie).  Prace wykonali różnymi metodami artystycznymi, niektórzy stworzyli wiersze, inni napisali opowiadania. Uwzględniono wyliczanki i piosenki. Powstały również rysunki przenoszące nas w przeszłość, a wszystko to pod tajemniczą nazwą „Strefa Wspomnień”.

Następnie udaliśmy się do Warszawy, gdzie seniorzy podziwiali niezwykłą wystawę  „Muzeum domków lalek, gier i zabawek”. Uczestnicy obejrzeli ponad 120 pieczołowicie odrestaurowanych domków, sklepików i pokoi dla lalek, pochodzących z różnych krajów i epok. Na wystawie pokazane są też różne szkoły: gminna, z jedną salą, w której odbywały się wszystkie przedmioty czy też szkoła sportowa. Dom rodziny Muminków, domek wiktoriański, a wśród zabawek sakralnych arka Noego, lalkowa rekonstrukcja mszy świętej i najstarszy z eksponatów, liczący 200 lat, ołtarz gotycki. Najmniejszy z prezentowanych domków ma wymiary ok. 8 na 10 cm, a największy 100 na 100 cm.

Następnie seniorzy przenieśli się w „czasy PRL-u”,  gdzie prezentowane są zabawki wykonane na terenie Polski. Po zwiedzaniu udaliśmy się na rynek starego miasta, gdzie  omówiliśmy prace, które przygotowali seniorzy. Teczkę z nimi złożono na ręce edukatorki Weroniki Goworowskiwej-Oleś, która była naszą przewodniczką.

Najciekawsze przygotowane przez seniorów prace i utwory zostaną wydane w pamiątkowym, trzytomowym wydawnictwie, które otrzymają wszyscy autorzy prac. To pierwszy z planowanych wspólnych działań, jakie podejmiemy z Fundacją oraz „Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek”.  Seniorzy otrzymali również słowa podziękowania od prezes fundacji Anety Popiel Machnickiej: „Dziękujemy za otwarte serce, kreatywność, poświęcony czas i zaangażowanie w powstanie wyjątkowego albumu”.

Seniorów Dziennego Domu „Senior+” i Wolontariatu Międzypokoleniowego cechuje otwartości na współprace z organizacjami pozarządowymi. W tym roku to już trzecia fundacja, z którą podjęliśmy współprace i wspólne działania.

Zachęcamy wszystkich do otwartości!

Krystyna Motyka-Parzych

Logo "Senior+"

Data opublikowania strony: 30/08/2023