bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Siła kobiet – teraz MY!” w obrazach. Wystawa grafik Marty Frej w Duchnowie

Takiej wystawy jeszcze u nas nie było! Świetlica "Pod Jaworem" w Izabeli zaprasza 23 września do Duchnowskiego Domu Kultury, na spotkanie ze sztuką Marty Frej, polskiej malarki, ilustratorki, feministki, aktywistki i animatorki kultury. Zobaczycie 74 grafiki artystki, które tworzą projekt "Jestem silna, bo...". Artystka zainspirowana zdjęciami Polek i ich wyznaniami, prezentuje autorską wizję kobiecej siły, niezależności, łamania stereotypów i walki o swoje własne miejsce i prawa. Na wernisażu siłę obrazów wzmocni recital Annalena Ta, która śni nowe pieśni.

Wystawa #Jestemsilnabo… krąży po całej Polsce i nadal wzbudza kontrowersje. Dlaczego grafiki Marty Frej sprowadziliśmy do nas – do Duchnowskiego Domu Kultury? Znamy i cenimy sztukę Frej i chciałyśmy pokazać jej obrazy kobietom z naszej gminy i okolic, by odkryły swoją „Siłę”.

Według statystyk dorosłych kobiet w naszej gminie jest 5347. Są jeszcze młode dziewczyny i te niezameldowane, i te przyjezdne… To dla Was organizujemy tę wystawę! Ale jest to sztuka uniwersalna, która pomoże także mężczyznom, mężom, partnerom, ojcom, chłopakom lepiej zrozumieć nas – kobiety. Te obrazy dają siłę i inspirują – chcemy, żebyście to poczuły! Ta sztuka na pewno nikogo nie pozostawi obojętną i obojętnym.

Punktem wyjścia do cyklu obrazów Marty Frej było zaproszenie kobiet do dokończenia zdania „Jestem silna, bo…” oraz wysłania zdjęcia, które zostało rysunkowo przetworzone przez artystkę i zestawione z tekstem (…). Marta Frej poprzez upublicznienie osobistych opowieści tworzy swoją „herstory” dzisiejszych czasów i życia codziennego w Polsce. Z nadesłanych tekstów i zdjęć wydobywa te elementy, które pozwalają na stworzenie mniej lub bardziej spójnej narracji o sytuacji kobiet dzisiaj w Polsce – to słowa historyka sztuki, kuratora licznych wystaw i wykładowcy Stanisława Ruksza.

Wystawa Marty Frej inicjuje nasze działania w ramach autorskiego projektu „Siła kobiet – teraz MY!”, który realizujemy z kobietami i dla kobiet. Pokażą potencjał i siłę  mieszkanek gminy Wiązowna i okolic. To nasza odpowiedź na pytania: Jaka jest rola kobiet w lokalnej społeczności? Jaki mamy potencjał – społeczny, kulturalny, zawodowy, rozwojowy? Jak działać skutecznie i bronić kobiecości w każdym wymiarze? Jak zadbać o rozwój osobisty, artystyczny, kreatywny kobiet?

W kolejnych tygodniach zaprosimy Was na profesjonalną sesję zdjęciową, panel, warsztaty – wszystko pod hasłem „Siła kobiet – teraz MY!”

Danka Podgórska

Świetlica “Pod Jaworem” w Izabeli

Projekt realizowany jest w ramach zadania Voucher Kultury. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2023.

Różowe tło. Napis: Jetem silna , bo Wystawa grafik Marty Frey. Graficzny obraz kobiety o rozwianych, brązowych włosach.

Data opublikowania strony: 20/09/2023