Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Smaki Iranu w Izabeli

W ramach cyklu „Smaki …” w świetlicy w Izabeli obyło się niezwykłe spotkanie z kulturą i religią islamu połączone z pokazem fotografii, a także degustacją irańskiego street food-u przy dźwiękach tradycyjnej muzyki orientu. Gospodarzami wieczoru byli Weronika i Krzysiek (TakiPlan), którzy snuli barwne opowieści o swojej kilkutygodniowej włóczędze po Iranie — oryginalnym i interesującym pod względem kulturowym, muzułmańskim kraju, spotkanych ludziach, tradycjach, zaskakujących zwyczajach i religii. Świetne zdjęcia ukazywały fascynujące przestrzenie, imponujące zabytki i mieszkańców Iranu, a także samych podróżników.

Gościem specjalnym w Izabeli był Nezar Charif — Dyrektor Kultury Islamu w Warszawie, który interesująco opowiedział o głównych zasadach i historii islamu, wyznawcach Mahometa, świętej księdze Koranie oraz prawie szariatu. Ciekawie odpowiadał na nasze pytania dot. tego, co nas łączy i czym się różnimy, jak wygląda codzienne życie rodziny muzułmańskiej, jaka jest pozycja kobiety i tradycyjna rola mężczyzny. Imam Nezar Charif przyjął naszą propozycję wspólnego zorganizowania „Spotkania z islamem” w naszej świetlicy na wiosnę 2019 roku, w którego czasie jeszcze lepiej się poznamy.

Ponad 40 mieszkańców naszych wsi doskonale bawiło się na „Falafel Party”, a dla wielu był to pierwszy — tak bezpośredni — kontakt z orientem i islamem. Na stołach królowały dania kuchni regionalnej m.in. falafele serwowane z miętowym ajranem, turecka domowa zupa, egzotyczne słodycze — daktyle, baklawa, chałwa, a także czaj i inne napoje, oczywiście bezalkoholowe, a dla chętnych szisza.

Dziękujemy Centrum Kultury Islamu w Warszawie za udział Dyrektora Nezara Charifa w spotkaniu oraz przekazane egzemplarze Koranu i daktyle, Ośrodkowi Kultury Muzułmańskiej w Warszawie za kolejne „święte księgi” oraz etnobazar.pl za zestawy przypraw i artykuły spożywcze.

info z tukontakt@wiazowna.pl
Danka Podgórska

Data opublikowania strony: 05/12/2018