Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Śmierć Prezydenta Gdańska. Żałoba narodowa

Prezydent RP ogłosił żałobę narodową w związku z uroczystościami pogrzebowymi Pawła Adamowicza. Potrwa ona 26 godzin. W tym czasie wiele imprez kulturalnych i sportowych będzie odwołanych.

Podczas niedzielnego finału 27. edycji WOŚP Paweł Adamowicz został ugodzony nożem. Napastnik Stefan W. zadał mu kilka ciosów, m.in. w okolicę serca. Prezydent trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Operacja trwała wiele godzin. 14 stycznia tuż po godz. 14 podano informację o jego śmierci. Paweł Adamowicz miał 53 lata.

Kancelaria Prezydenta RP podała informację, że w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w piątek 18 stycznia o godz. 17 rozpocznie się żałoba narodowa w całej Polsce i potrwa do soboty 19 stycznia do godz. 19.

Od czwartku od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności wystawiono trumnę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stamtąd w piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi z ECS trumnę ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W bazylice w sobotę 19 stycznia prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

W okresie obowiązywania żałoby narodowej flagi na gmachach publicznych zostaną opuszczone do połowy masztu.

Tradycyjnie przepasuje się także flagi czarnym kirem, jednak tylko te, które nie są wywieszane na masztach. W ten sposób pamięć osób, które zginęły, mogą uczcić mieszkańcy naszej gminy.

Do uczczenia pamięci zobowiązane są też media, które powinny ograniczyć nadawanie programów rozrywkowych. Odwołane mogą również zostać duże imprezy masowe, np. koncerty czy rozgrywki sportowe.

Foto: youtube.pl/TVN24/screen

Data opublikowania strony: 18/01/2019