bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Spacer szlakiem fortyfikacji. Nowa tablica przy ul. Leśnej

tablica_grudzien_lesna_720

Kolejna tablica informacyjna, rozlokowywana w ramach „Szlaku Fortyfikacji Przedmoście Warszawa 1915-1944”, dołączyła do tych już stojących na terenie naszej gminy. Nowa pojawiła się przy ul. Leśnej w Wiązownie.

Na terenie naszej gminy od Zagórza po Wiązownę znajduje się wiele schronów. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Fortalicium postawiliśmy już tablice informacyjne w Góraszce (za lotniskiem, przy tzw. czerwonej drodze), w Emowie przy ul. Sosnowej oraz w Zagórzu, gdzie znajduje ponadstuletni schron, który – dzięki Pro Fortalicium – odzyskał swą świetność. Nowa pojawiła się przy ul. Leśnej.

„Szlak Fortyfikacji Przedmoście Warszawa 1915-1944”, jak czytamy na stronie: www.przedmoscie.warszawa.pl, jest:  „próbą przywrócenia pamięci pozycji obronnej, która w roku 1920 osłoniła stolicę od nawały bolszewickiej, dając silne oparcie broniącej naszego odcinka 15 Dywizji Piechoty. Blisko ćwierć wieku później zmodernizowana i rozszerzona na południe pozycja stała się oparciem dla wojsk niemieckich, które przy jej pomocy wyhamowały sowiecki zagon na Warszawę. Paradoks historii sprawił, iż błyskawiczna utrata przez Niemców 1/3 pozycji od Nadbrzeża po Pohulankę w dniach 29-31 lipca 1944 stała się sygnałem do Powstania w Warszawie”.

Docelowo „Szlak Przedmoście Warszawa” ma się składać z ponad 10 dużych tablic, skupionych przeważnie na trasie „Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej” (czerwonego szlaku PTTK) oraz ścieżki dydaktycznej wokół Dąbrowieckiej Góry.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.przedmoscie.warszwa.pl.

Foto: H. Trzepałka

Data opublikowania strony: 02/01/2019