Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Spotkanie DKK w Gliniance. O kobietach w Japonii

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Gliniance
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Gliniance (Foto: D. Bortkiewicz)

“Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” to reportaż, który był tematem Dyskusyjnego Klubu Książki w filii w Gliniance 29 września.

Każdy z klubowiczów oddając książkę wypowiadał słowa – bardzo dobra książka. Autorka książki Karolina Bednarz przygląda się Japonii krytycznie, ale z empatią, celnie wskazując bolączki i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się mieszkanki Kraju Kwitnącej Wiśni. Pokazuje siłę kobiet, które mimo różnych trudności, coraz głośniej mówią o swoich problemach i coraz częściej mówią “dość”.

To właśnie temat przemocy na kobietach, w odniesieniu do przeczytanej treści, ale także i doświadczeń życiowych oraz poglądów, zdominował spotkanie. Szeroko został rozwinięty wątek dotyczący kultury Japonii, uczestnicy spotkania zastanawiali się jak to możliwe, że w kraju tak cywilizowanym, kobiety nazywa się “przegranymi psami”, ” Kobietami kamieniami”, “świątecznym ciastem”. Przywoływano rolę kobiety w Polsce i zestawiono z sytuacją w Japonii. Rozmawiano także o tym, jak kobiety radzą sobie w Polsce z konkretnymi problemami.

Spotkanie klubu zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Dnia Głośnego Czytania i Światowego Dnia Serca. Chcąc zaznaczyć w pewien sposób te szczególne akcje, na zakończenie dyskusji czytelnicy otrzymali książkę pt. Małe ogniska” Celeste Ng do przeczytania na kolejne spotkanie. W każdej książce była zakładka w kształcie serca z napisem “Czytamy z sercem” i z “plasterkiem” – słowami (miłość, pomoc, radość, przytulenie i inne), które można wykorzystać do leczenia złamanych serc naszych bliskich. Niewinna książkowa wkładka zatrzymała w chwili zadumania miłośników czytania.

okładka książki "Kwiaty w pudełku, Japonia oczami kobiet"

Dorota Bortkiewicz

Data opublikowania strony: 05/10/2022