Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Sprawdź, czy masz ważny dowód!

Polski dowód osobisty leży na niebieskim tle z godłem Polski - orłem w złotej koronie
Nowe dowody są wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (Foto: Adobe Stock)

Ponad 600 dowodów osobistych mieszkańców naszej gminy traci ważność w tym roku, a ponad 300 osób nie zorientowało się, że posługuje się nieważnym dowodem.

Bardzo łatwo samemu sprawdzić, do kiedy jest ważny dokument – data ważności dowodu osobistego znajduje się w jego prawym dolnym rogu. Nieważny dowód osobisty może sprawić kłopot przy załatwianiu wielu spraw  np. w banku, u notariusza, w zakładzie ubezpieczeń społecznych, przy przekraczaniu granicy państwa itd.

W strefie Schengen Polacy mogą poruszać się swobodnie, często nawet bez okazywania dokumentu uprawniającego do przekraczania kolejnych granic. Jednak trzeba pamiętać o tym, że taki dokument – dowód osobisty lub paszport – należy mieć przy sobie.

Przypominamy, że prawo jazdy czy karty bankomatowe nie są uznawane za ważny dokument podróży ani dowód tożsamości!

Od 8 listopada 2021 r. zmieniły się zasady wydawania dowodów osobistych. Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub elektronicznie, za pomocą Profilu Zaufanego, w przypadku dzieci poniżej 12. roku życia. Podczas składania wniosku skanuje się podpis oraz odciski palców osoby, która ukończyła 12 lat.

Do wniosku dołącza się jedno aktualne biometryczne zdjęcie — wykonane nie wcześniej niż sześć miesięcy przed złożeniem wniosku. W naszym urzędzie możemy wydrukować gotowy wniosek oraz zrobić zdjęcie. Czas oczekiwania na nowy dowód osobisty wynosi ok. trzy tygodni.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

Więcej informacji na temat dowód osobistych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty

Data opublikowania strony: 04/01/2022