bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Stowarzyszenie Więzy. Skansen pralniczy w Wiązownie

Zaproszenie na otwarcie Skansenu pralniczego

Stowarzyszenie Więzy otwiera “Skansen pralniczy”. Już 21 listopada nastąpi uroczysta inauguracja jego działalności połączona z wernisażami wystaw “Od kijanki do Frani” oraz “Siedem lat działalności Stowarzyszenia Więzy”.

Od prawie 100 lat w Wiązownie, na posesji przy ul. Lubelskiej 29, znajduje się wielki, drewniany, ręczny magiel skrzyniowy. Magiel był czynny do lat 80. XX wieku (w ostatnich latach – samoobsługowy). Na przełomie lat 80. I 90. nastąpiła zmiana właściciela posesji. Nowy, miłośnik staroci, zadbał o stare urządzenie: w miejsce rozpadającej się drewnianej szopy wybudował altanę z betonową podłogą i solidnym dachem, a samą maszynę systematycznie zabezpieczał przed kornikami i innymi szkodnikami.

Magiel pełnił dawniej rolę nie tylko użytkowo-usługową, ale również społeczną. Był miejscem spotkań, wymiany informacji, nawiązywania kontaktów. Stowarzyszenie “Więzy” postanowiło uratować magiel przed zniszczeniem i przywrócić mu funkcję integrującą miejscową społeczność. Wspólnymi siłami, bez wsparcia finansowego z zewnątrz, wykonaliśmy podstawowe prace: założyliśmy w altanie okna i zabezpieczyliśmy przed opadami ściany. Wydzieliliśmy z przestrzeni altany część z maglem i prowizorycznie ją zamknęliśmy. Oczyściliśmy magiel i uruchomiliśmy go. W październiku 2019 r., w czasie wernisażu wystawy “Jak dawniej o schludność dbano” (wystawa w Galerii “Więzy”), magiel został zaprezentowany zwiedzającym.

W tym roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Wiązowna,  stworzyliśmy w części altany, wokół magla, stałą wystawę. “Skansen pralniczy” z założenia prezentuje przedmioty związane z pralnictwem i utrzymaniem czystości “od kijanki do Frani”, w czasach przed elektrycznością i przed doprowadzeniem wody do domu. Artefakty znajdujące się na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych, z darowizn, które otrzymaliśmy w ostatnich dwóch latach, oraz z depozytów.

Data opublikowania strony: 15/11/2021