bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Strażacy apelują. Nie wypalaj traw!

Mimo, że strażacy, naukowcy i ekolodzy od lat alarmują i informują, że wypalanie traw działa na niekorzyść ziemi i wcale nie użyźnia jej, co chwilę jesteśmy informowani o kolejnych pożarach na polach, łąkach i pastwiskach. Tylko w ten weekend nasze jednostki OSP kilkukrotnie wyjeżdżały do pożarów.

To nie prawda, że wypalanie trawy użyźnia glebę. Ogień niszczy warstwę próchnicy, a regeneracja takiego terenu może potrwać nawet pięć lat. Podpalając łąki, zapominamy też, że w zaroślach kryją się stanowiska lęgowe wielu zwierząt – bażantów, kuropatw, a także zajęcy. Ogień jest bezlitosny dla setek małych gatunków żyjących w trawie, m.in. myszy i jeży.

Wypalanie trawy powoduje same straty i zagrożenia, w tym dla ludzi. – Od piątku 29 marca gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej wyjeżdżały do pożarów kilkanaście razy, m.in. do Duchnowa, Zakrętu, Żanęcina i Kącka. Kilkanaście hektarów łąk i nieużytków uległo całkowitemu spaleniu – wylicza druh Marcin Boruc, Komendant Gminny OSP.

Apeluję o rozsądek! Taki pożar rozprzestrzenia się bardzo szybko. Wystarczy podmuch wiatru, by osoba, która go wywołała, całkowicie straciła nad nim kontrolę. Pożary łąk często zagrażają okolicznym gospodarstwom – ostrzega komendant. – Żeby go ugasić, musimy dojechać na miejsce, a jak pokazują wydarzenia ostatnich dni, są one trudno dostępne dla kilkunastotonowego wozu.

Zgodnie z art. 124. ustawy o ochronie przyrody „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”, a zgodnie z art. 131 tej ustawy, „kto (…) wypala łąki, pastwiska, nieużytki (…) – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ustawy o lasach mówi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności (…) m.in. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.

Za podpalenia grożą sankcje: zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny do 5 tys. zł, a zgodnie z art. 163. par. 1 Kodeksu karnego (kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru) – kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Podpalanie traw należy zgłaszać pod numer alarmowy 112. To kwestia bezpieczeństwa ludzi, mienia i zwierząt.

Foto: OSP KSRG Malcanów

Data opublikowania strony: 01/04/2019