bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Święto narodowe. Wywieś flagę

Biało-czerwona flaga narodowa Polski

Przed nami majówka i dwa szczególne święta – dzień flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tych dniach zachęcamy do wywieszenia naszego narodowego symbolu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja, został ustanowiony w celu uczczenia symboliki polskiej flagi. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

Zgodnie ze zwyczajem Polacy powinni tego dnia oraz 3 maja (wtedy obchodzimy święto państwowe – rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja) wywiesić biało-czerwoną flagę. Robiąc to, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie powinniśmy umieszczać jej na maszcie lub na drzewcu zwieńczającym szczyt domu. To miejsce zarezerwowane jest dla instytucji publicznych. Warto pamiętać, aby kolor biały był po lewej stronie dla patrzącego od frontu. Powinna być umieszczona tak wysoko, aby nie dotykała ziemi lub wody. Absolutnie wykluczone jest eksponowanie brudnej lub podartej flagi.

Ustawa z dn. 31 stycznia 1980 r. dokładnie precyzuje, jak powinna wyglądać flaga naszego kraju. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości – górny jest koloru białego, a dolny – czerwonego. I takie flagi wywieszane są na urzędach, w miejscach publicznych, na ulicach czy domach.

Coraz częściej pojawiają się również flagi z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa. Jednak te są zarezerwowane dla przedstawicielstw dyplomatycznych, cywilnych lotnisk i lądowisk, samolotów, kapitanatów oraz bosmanatów portów i polskich statków morskich.

W przeciągu wieków wygląd naszej narodowej flagi ulegał zmianom i modyfikacjom. Jednak praktycznie niezmienne zostały barwy – biała i czerwona. W przypadku tej drugiej barwy, jeszcze do 1926 r. miała ona odcień karmazynowy tzn. odcień ciemnej czerwieni z niewielką domieszką błękitu. W 1927 r. zamieniono go na cynober, czyli odcień koloru czerwonego wpadający nieznacznie w pomarańczowy.

Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny – czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te mają następujące znaczenie:

  1. Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. W zakresie wartości duchowych oznacza czystość i niepokalanie.
  2. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.

Znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski to występek zagrożony grzywną, ograniczeniem albo pozbawieniem wolności. Art. 137 § 1 Kodeksu karnego w tym samym zakresie obejmuje ochroną godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny polski znak państwowy.

Źródło: wikipedia.pl
Foto: pixabay.com

Data opublikowania strony: 29/04/2020