Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Święto Sójki Glinieckiej”. Było folkowo i smakowicie!

„Święto Sójki Glinieckiej” w Izbie Regionalnej w Gliniance zgromadziło tłum gości, którzy mieli okazję wysłuchać licznych koncertów oraz wziąć udział w konkursach i zabawach. I – oczywiście – posmakować naszej lokalnej potrawy i królowej imprezy – sójki glinieckiej.

Jako pierwsze na scenę wkroczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Gliniance. Przygotowały wspaniały pokaz z elementami ludowymi, jak również patriotycznymi. Potem na scenie pojawiły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance. Rozpoczęły swój popis radosną pieśnią „Witajcie, kochani!”, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Tuż po paniach z Glinianki zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Varsovia”. Dzieci wystąpiły w barwnych strojach ludowych, które wzbudziły żywe zainteresowanie wśród widzów.

Na sójkowej scenie nie zabrakło również rodzimych gwiazd z gminy Wiązowna. „Rzakcianki” zaprezentowały znane i ludowe pieśni. Na początek odczytano wiersz napisany specjalnie z okazji święta sójki. Panie swoim śpiewem przy akompaniamencie akordeonu rozentuzjazmowały zgromadzoną publiczność. Występ „Rzakcianek” nadał całemu wydarzeniu wyjątkowy charakter. Na scenie zagościła również kapela „Bocianisko” z Garwolina, która przeniosła nas w świat muzyki biesiadnej i tanecznej. Ciekawostką był instrument, którego używał jeden z muzyków. Była to harmonia pedałowa, która obecnie jest bardzo rzadko spotykanym instrumentem.  Święto Sójki w Gliniance było również okazją do wysłuchania zespołu „Kądziołeczka” z Osiecka.

Święto Sójki Glinieckiej to nie tylko występy muzyczne. Cały plac przy izbie był wypełniony po brzegi wystawcami, rękodzielnikami i stoiskami rozrywkowymi oraz edukacyjnymi. Goście mogli skorzystać z oferty Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie. Najmłodsi mieli okazje wziąć udział w zajęciach o tematyce pszczelarskiej. Instruktorki z fundacji Alter Eko zaprosiły uczestników do udziału w warsztatach florystycznych. Można było stworzyć własny „las w słoiku” oraz wykonać “litografię botaniczną”.

Podczas niedzielnego popołudnia odbyła się również gra edukacyjna na pszczelej rabacie, która jest efektem realizowanego grantu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Zabawa przyciągnęła wiele dzieci starszych i młodszych, które miały okazje wzbogacić swoją wiedzę o roślinach i pszczelich zwyczajach. Swoje stoisko miała również Biblioteka Publiczna Gminy Wiązowna, gdzie można było m.in. zapoznać się z programem “Książka na start”. Na wszystkich odwiedzających czekały też drobne podarunki oraz foto ramka, gdzie można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Atrakcją numer “1” był ul z liczną rodziną pszczół przywieziony przez Magdalenę KOZERSKĄ z Fundacji “Kochajmy pszczoły” oraz warsztaty tworzenia świec z wosku pszczelego. Czytelnicze spotkanie dopełniła Barbara Gąska ze swą książką dla dzieci. Budujące rozmowy i niezwykły klimat polskiej wsi umocniły przekonanie, książka może być obecna w każdym miejscu.

Rozstrzygnięto konkurs na „Najsmaczniejszą Sójkę Gliniecką”. Tegoroczną zwyciężczynią została Jadwiga Paprocka, która swoim przepisem i wykonaniem nadała powiew świeżości temu regionalnemu przysmakowi. Warto dodać, że zwyciężczyni konkursu wzięła w nim udział po raz pierwszy. II miejsce przypadło Ewie Ładno, III – Bogusławie Łyczakowskiej, a IV – Mariannie Grzendzie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów kulinarnych.

Niedzielnego popołudnia nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu „Kwiaty i kwiateczki dla trzmiela i pszczółeczki”. Uczestnicy mieli urządzić rabaty kwiatowe na własnych posesjach, a te stworzyły sieć miejsc przyjaznych dla naszych małych przyjaciół. Komisja konkursowa każde zgłoszenie nagrodziła wyróżnieniem i atrakcyjnymi nagrodami.

“Święto Sójki Glinieckiej” było czasem do delektowania się nie tylko tą regionalną potrawą, ale również dźwiękami płynącymi ze sceny. Mamy nadzieję, że tradycja pieczenia sójek będzie się wciąż rozwijać i jeszcze bardziej utożsamiać nas z naszym regionem.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Paulina Sokół

Data opublikowania strony: 25/09/2019