bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Święto sójki glinieckiej. Wydarzenie w Gliniance

Występy muzyczne i taneczne, stoiska z rękodziełem oraz lokalne przysmaki oraz rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą sójkę gliniecką - Te wszystkie atrakcje czekały na przybyłych na "Święto sójki glinieckiej" w niedzielę 29 września w Centrum Aktywności Lokalnej w Gliniance.

W ostatni weekend września: piękny, słoneczny i jeszcze ciepły świętowaliśmy Święto Sójki w Gliniance. Wydarzenie to efekt współpracy wielu osób: członków Stowarzyszenia Miłośników Tradycji i Kultury Ludowej „Wawrzynioki”, Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniance oraz Stowarzyszenia Inicjatyw i Usług Społecznych. Święto Sójki Glinieckiej można określić barwnym, wesołym, smakowitym, roztańczonym i rozśpiewanym świętem. W przygotowanie wydarzenia włączyło się wiele organizacji, instytucji, grup i osób.

Społeczność szkolna szkoły podstawowej w Gliniance przygotowała specjalne wydanie gazetki Witos News oraz słodką strefę „Glinianka dla Franka”. Dziennikarze Plotkarze – bo tak nazywa się zespół redakcyjny – wraz z opiekunami Elżbietą Uzarską, Moniką Dąbałą, Martą Bąk zaprosili do lektury gazetki w całości poświęconej sójce glinieckiej.

Pan Piotr – pszczelarz z Woli Duckiej – opowiedział o swojej pasji, miłości do pszczół. Pani Marta prezentowała własnoręcznie wykonane serwety i rękodzieło.

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych z Otwocka przygotowali kulinarne smakołyki i prezentację swoich prac.

Seniorzy z Dziennego Domu „Senior+” z Woli Karczewskiej zaprosili do odwiedzenia mini galerii prezentującej prace Seniorów. Prace inspirowane folklorem i ludowością.

Wolenianki – czyli Koło Gospodyń z Woli Duckiej serwowały pyszności przygotowane przez gospodynie oraz niezwykłą dymiącą lemoniadę z efektem WOW

Manufaktura wina DiWine prezentowała wina z polskich owoców.

Stoisko przygotowali także pracownicy Centrum Usług Społecznych, a w nim ziołowe herbatki, domowe smakołyki, lawendowe warsztaty oraz atrakcje dla najmłodszych.

Torby malowane w folkowe wzory to oferta, którą przygotował Pawilon Kultury. Nad jakością prac czuwała Instruktorka Jola.

Organizatorzy przygotowali strefę gier, zabaw i warsztatów dla dzieci. Specjalnie na tę okazję opracowano sójkowe plakaty, gry, kolorowanki. Autorką prac jest Anna Niedźwiecka Jędrzejewska – lokalna artystka, wieloletnia mieszkanka gminy Wiązowna. Kolorowanki można pobrać i pobawić się w barwne skojarzenia pod tytułem „Babka z Sójką”.

Przeprowadzono konkursu na „Najsmaczniejszą sójkę gliniecką”. Laureatką konkursu została Pani Ewa Ładno.  Jednakże wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani upominkami z sójkowym motywem.

Na scenie śpiewano, recytowano i mówiono o Sójce. Zaprezentowali się członkowie KGW Glinianka, Rzakcianki, uczniowie glinieckiej szkoły, a także muzykalna rodzina Sokołowskich. Zabawę taneczną prowadzili Pan Marcin oraz Pan Piotr.

Sójka Gliniecka to produkt lokalny, promowany przez wiele lat przez KGW Glinianka i Stowarzyszenie Wawrzynioki. Święto Sójki Glinieckiej w gminie Wiązowna ma już wieloletnią tradycję. Realizacja zadania jest kontynuacją dotychczasowej działalności lokalnych organizacji.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia finansowego.

Wydarzenie zorganizowano w ramach realizacji dwóch projektów:

Projekt: „Święto Sójki Glinieckiej z tradycją” realizowany w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”. Finansowany z budżetu Gminy Wiązowna

Projekt: „Ludowe warsztaty Sójkowe” realizowany w ramach zadania publicznego „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Organizowanie i współorganizowanie przedsięwzięć kulturalnych”. Finansowany z budżetu Powiatu Otwockiego.

 

Data opublikowania strony: 02/10/2024