bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

System śmieciowy gminy. Bądź „w porządku”, złóż deklarację

Trzy pojemniki na śmieci stojące przy krawężniku w kolorze zielonym z czerwoną klapą
Od czerwca 2020 wszyscy mamy obowiązek segregować śmieci (Foto: pixabay.com)

Ponad 8000 ton śmieci – tyle w zeszłym roku zebrano z terenów naszej gminy! Na jednego mieszkańca przypada więc 585 kg. To o 235 kg więcej niż w 2019 r. Czteroosobowa rodzina wyrzuciła ich więc ponad dwie tony! To wynik pandemii i tego, że pozostaliśmy w domach, ale i – co bardzo prawdopodobne – faktu, że nadal śmieci produkują „ukryte” osoby.  

Obecnie do systemu śmieciowego wpisanych jest 13 664 osób. W naszej gminie obowiązuje system rozliczeniowy opłaty za śmieci – od osoby.  Nie ma znaczenia, ile jest ich zameldowanych na danej posesji. Ważne jest, ile osób zamieszkuje daną nieruchomość.

Jeśli urodziło Ci się dziecko, zmarł domownik, to koniecznie zgłoś ten fakt do systemu śmieciowego. To Twój obowiązek wynikający z przepisów prawa. Dziecko to też osoba zamieszkująca i produkująca odpady. 

Wyprowadzasz się z terenu naszej gminy? – koniecznie zgłoś ten fakt do systemu śmieciowego. W przeciwnym wypadku na Twoim koncie w systemie będą gromadzić się zaległości w opłatach za śmieci. Zmieniasz miejsce zamieszkania w obrębie naszej gminy – koniecznie zgłoś ten fakt do systemu śmieciowego. Trzeba „wyzerować” starą deklarację i złożyć nową. 

Nie oddawaj wraz z odpadami komunalnymi, śmieci pochodzących z Twojej działalności gospodarczej. Na takie śmieci trzeba mieć oddzielną umowę. 

Segreguj odpady rzetelnie – właściwy poziom odzysku surowców pozwoli na uniknięcie kary finansowej dla gminy, która  – w przypadku braku osiągnięcia poziomu recyklingu – karę zapłaci z Twoich pieniędzy. 

Płać za odbiór odpadów na bieżąco, unikniesz dodatkowych kosztów związanych egzekucją należności.  

Ukrywasz ilość osób? – na razie płacą za Ciebie inni, ale to nie będzie trwać wiecznie. 

Zmiany w systemie śmieciowym można zgłaszać codziennie w Urzędzie Gminy Wiązowna pod nr tel. 22 512 58 24. Deklarację można wypełnić również elektronicznie (link pod tekstem).

Więcej informacji udziela Ewa Cieślicka – Wydział Środowiska i Nieruchomości, tel. 22 512 58 24, e-mail: e.cieslicka@wiazowna.pl 

Data opublikowania strony: 27/04/2021