bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych Metropolia Warszawska
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

„Tak” dla nowych rozwiązań. Relacja z sesji

Budynek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radiówku
Centrum Usług Społecznych powstało, aby wspomagać mieszkańców gminy (Foto: UG Wiązowna)

Na marcowej sesji, która odbyła się we wtorek 30 marca, radni gminy podejmowali istotne decyzje dla naszego samorządu. To już kolejna sesja, która ze względu na panującą pandemię, odbyła się w trybie zdalnym za pośrednictwem portalu eSesja.

Do najważniejszych podjętych decyzji należało utworzenia Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna i nadania mu statutu. Centrum powstanie poprzez przekształcenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W jego ramach – oprócz standardowych zadań – będą realizowane następujące usługi: dla osób z niepełnosprawnością, środowiskowe z zakresu organizowania społeczności lokalnej, edukacji i animacji społecznej, usługi kulturalne, dla młodzieży powstanie Młodzieżowe Centrum Kompetencji. Będzie także prowadzona fizjoterapia (fizykoterapia i kinezyterapia) oraz poradnictwo rodzinne.

Przedmiotem obrad była również aktualizacja „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wiązowna na lata 2016-2026”. Prace nad aktualizacją programu prowadzone były w roku 2020 i poprzedzone zostały analizami dostępnych danych, w tym danych statystycznych, sprawozdań oraz „Raportu o stanie gminy za 2019 r”. Radni przyjęli również dwie uchwały, które aktualizowały budżet po stronie dochodów i wydatków w celu jego prawidłowej realizacji.

Rada rozpatrzyła też siedem uchwał z zakresu gospodarki nieruchomościami. Pierwsza z nich dotyczyła „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Wiązowna w 2021 roku”. To dokument, który przedstawia zasady odławiania bezdomnych zwierząt i zapewniania im miejsc w schroniskach, podejmowania skutecznych działań w celu ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt, zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt oraz reagowania na przypadki okrutnego ich traktowania.

Trzy uchwały dotyczyły nadania nazw ulic: ul. Czapli w Boryszewie, ul. Dzika w Zakręcie oraz ul. Nizinna w Duchnowie. Nadanie nazw ulicom ma na celu zapewnienie prawidłowej i czytelnej numeracji porządkowej nieruchomości, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.

Kolejne uchwały dotyczyły nabycia do zasobu gminnego nieruchomości położonych w Czarnówce, Duchnowie oraz Zakręcie z przeznaczeniem pod drogi. Samorząd przejmuje do zasobu te drogi, które ułatwią planowanie ciągów komunikacyjnych przy opracowywaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Radni zajęli również stanowiska dotyczące petycji, które wpłynęły od: Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO, pani Wioletty Jachowicz – Wróblewskiej, pani J. Z. (strona nie wyraziła zgody na udostępnienie danych) i Tymczasowej Rady Stanu Narodu Polskiego Społecznego Komitetu Konstytucyjnego oraz rozpatrzyli skargę na działalność Wójta Gminy Wiązowna, uznając ją za bezzasadną.

Przesunięto termin przedterminowych wyrobów sołtysa Boryszewa do 31 sierpnia. W związku z pandemią COVID-19 nie było możliwe dotychczas zwołania takiego zebrania z udziałem mieszkańców.

Materiały z prac rady dostępne są w BIP oraz na portalu mieszkańca wiazowna.esesja.pl. Szczegółowych informacji udziela Lidia Piotrowska – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, tel. 22 512 58 00, e-mail: l.piotrowska@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 02/04/2021