Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Wojna na Ukrainie. Premier przedłuża obowiązujące stopnie alarmowy dla Polski

Otwarty laptop. Na nim męskie ręce, które ułożone są na klawiaturze

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 30 czerwca do godz. 00.00, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE–CRP oraz drugiego BRAVO. Stopień BRAVO został wprowadzony w związku z atakiem Rosji na Ukrainę oraz wzmożonym ruchem na granicy, a stopień CHARLIE-CRP - by przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Stopnie CRP obowiązują na terytorium całego kraju. Są, jak podkreśla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), przede wszystkim “sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności”. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO – drugi, CHARLIE – trzeci, a DELTA – czwarty, najwyższy.

Stopień BRAVO zobowiązuje służby mundurowe – policję, żandarmerię i straż graniczną – do noszenia broni długiej i kamizelek kuloodpornych. Mają one także przeprowadzać kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych, jak również zapewnić personel na wypadek zdarzeń terrorystycznych.

Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Jak podaje MSWiA: “Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń”. Jeśli zauważmy coś niepokojącego, natychmiast powiadom służby, dzwoniąc na numer tel. 112.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Więcej informacji na temat systemu antyterrorystycznego RP można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z powyższym wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia teleinformatyczne proszę zgłaszać do Karola Bronikowskiego, Wydział Spraw Spoęłcznych, tel. 22 512 58 38, e-mail: k.bronikowski@wiazowna.pl

Data opublikowania strony: 01/06/2022