mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Tysiąc dowodów do wymiany. Sprawdź, czy nie twój

Tysiąc dowodów do wymiany. Sprawdź, czy nie twój

Polski dowód osobisty leży na niebieskim tle z godłem Polski - orłem w złotej koronie
Wniosek o dowód możesz złożyć elektronicznie lub bezpośrednio w USC (Foto: Adobe Stock)

Prawie 700 dowodów osobistych mieszkańców naszej gminy traci ważność w tym roku, a ponad 300 osób nie zorientowało się, że posługuje się nieważnym dowodem.

Bardzo łatwo samemu sprawdzić, do kiedy jest ważny dokument – data ważności dowodu osobistego znajduje się w jego prawym dolnym rogu. Nieważny dowód osobisty może sprawić kłopot przy załatwianiu wielu spraw  np. w banku, u notariusza, w zakładzie ubezpieczeń społecznych, przy przekraczaniu granicy państwa itd.

W strefie Schengen Polacy mogą poruszać się swobodnie, często nawet bez okazywania dokumentu uprawniającego do przekraczania kolejnych granic. Jednak trzeba pamiętać o tym, że taki dokument – dowód osobisty lub paszport – należy mieć przy sobie.

Przypominamy, że prawo jazdy czy karty bankomatowe nie są uznawane za ważny dokument podróży ani dowód tożsamości!

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Do wniosku dołącza się jedno aktualne biometryczne zdjęcie — wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. W naszym urzędzie możemy wydrukować gotowy wniosek, ale, niestety, w czasie pandemii nie wykonujemy zdjęć. Czas oczekiwania na nowy dowód osobisty wynosi ok. 3 tygodni.

Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.

Więcej informacji na temat dowód osobistych można znaleźć na stronie: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe

Więcej informacji na temat wymiany dokumentów udziela Agnieszka Kijowska – Zastępca kierownika USC, tel. 22 512 58 36, e-mail: a.wolak@wiazowna.pl.

Data opublikowania strony: 05/01/2021