mapa button pieed button pieed button
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Logo Teraz Polska

Tymczasowy Profil Zaufany. Nowy sposób weryfikacji

Tymczasowy Profil Zaufany. Nowy sposób weryfikacji

Szary, otworzony laptop. Nad czarną klawiaturą unosi się kobieca ręka
Już większość spraw urzędowych można załatwić on-line (Foto: pixabay.com)

Tymczasowy Profil Zaufany to nowa e-usługa wdrażana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie ważny trzy miesiące, możliwy do założenia on-line nawet bez konta w banku oraz weryfikowany poprzez videorozmowę.

Pierwszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu jest wizyta na portalu www.gov.pl. Tam należy wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy Profil Zaufany. Od momentu kliknięcia przycisku „Załóż tymczasowy profil zaufany” system poprowadzi nas przez kolejne kroki.

Weryfikacja złożonego wniosku odbywa się poprzez videorozmowę z urzędnikiem, który oddzwoni do wnioskującego. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku np. Skype. W jej trakcie urzędnik poprosi o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne, przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, Profil Zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ otrzymamy na swój adres e-mail.

– Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości  – powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl.

Wszystkie wiadomości na temat wirusa COVID-19 znajdziecie Państwo na naszej stronie: https://tuwiazowna.pl/koronawirus-w-polsce/

Źródło: pap.pl, gov.pl

Data opublikowania strony: 27/04/2020