bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Tymczasowy Profil Zaufany. Nowy sposób weryfikacji

Szary, otworzony laptop. Nad czarną klawiaturą unosi się kobieca ręka
(Foto: pixabay.com)

Tymczasowy Profil Zaufany to nowa e-usługa wdrażana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Będzie ważny trzy miesiące, możliwy do założenia on-line nawet bez konta w banku oraz weryfikowany poprzez videorozmowę.

Pierwszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu jest wizyta na portalu www.gov.pl. Tam należy wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy Profil Zaufany. Od momentu kliknięcia przycisku „Załóż tymczasowy profil zaufany” system poprowadzi nas przez kolejne kroki.

Weryfikacja złożonego wniosku odbywa się poprzez videorozmowę z urzędnikiem, który oddzwoni do wnioskującego. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku np. Skype. W jej trakcie urzędnik poprosi o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne, przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, Profil Zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ otrzymamy na swój adres e-mail.

– Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości  – powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Więcej informacji na stronie www.gov.pl.

Wszystkie wiadomości na temat wirusa COVID-19 znajdziecie Państwo na naszej stronie: https://tuwiazowna.pl/koronawirus-w-polsce/

Źródło: pap.pl, gov.pl

Data opublikowania strony: 27/04/2020