bip wiązowna bip wiązowna Polska Fundusze EU Czyste powietrze Rodo Ochrona Danych Osobowych
logo nagłówek
szukaj
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Urząd Skarbowy rozlicza PIT. Już od 15 lutego

Banknoty 100, 50, 20 i 200 złotowe w tle formularz PIT
Co roku do końca kwietnia należy rozliczyć swój PIT w Urzędzie Skarbowym (Foto: pixabay.com)

Już po raz drugi urzędy skarbowe rozliczają za nas podatki, ale nie wszystkie. Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. „Twój e-PIT” od 15 lutego dostępny jest przez internet.

„Twój e-PIT” to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Skorzystanie z usługi nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu. Już od 15 lutego nasze zeznanie podatkowe czeka na nas na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.

Podatnik po wejściu na stronę będzie musiał zalogować się, podając:

  1.  PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  2. kwotę przychodu, z rozliczenia za 2018 r.,
  3.  kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2019 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
  4. i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2018 r.

Jeżeli otrzymałeś informację od organu rentowego (PIT-40A) i w 2018 r. nie rozliczyłeś się samodzielnie – podaj kwotę nadpłaty/do zapłaty z PIT-40A, lub – jeśli masz Profil Zaufany – przygotuj dane do logowania. Profil można założyć na stronie: https://pz.gov.pl, a potwierdzić w Urzędzie Gminy Wiązowna w Biurze Obsługi Mieszkańca. Punkt dostępny jest na parterze budynku urzędu. Zapraszamy w poniedziałki w godz. 08.00 – 18.00 oraz wtorki – piątki w godz. 08.00 – 16.00.

Następnie należy sprawdzić swoje dane. I można już:

1) zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO);

2) jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na: wspólne z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci;

3) zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1% podatku;

4) zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę;

5) dodać inne dane (np. ulga termomodernizacyjna, odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE);

6) odrzucić przygotowany PIT, albo wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT, lub rozliczyć się w innej formie. Wówczas Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę;

7) nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia Twoje rozliczenie zostanie uznane za złożone, chyba że rozliczyłeś się wcześniej lub w innej formie.

Po wprowadzeniu ewentualnych zmian można już zaakceptować i wysłać zeznanie. Należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO)

Korzystając z usługi „Twój e-PIT” podatnik otrzyma zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni – licząc od dnia wysłania zeznania. W przypadku druków złożonych papierowo – termin ten wynosi trzy miesiące. Podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny i składający zeznanie drogą elektroniczną, mogą liczyć na zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania. Należy również pamiętać, że mamy czas tylko do 30 kwietnia, wtedy to mija termin złożenia deklaracji podatkowych za 2019 r.

Więcej informacji na temat rozliczeń podatkowych można uzyskać w Wydziale Podatków Urzędu Gminy Wiązowna, pon. – pt. godz. 8-16, tel. 22 512 58 09.

Więcej informacji na stronie: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/

Data opublikowania strony: 18/02/2020