Portal Mapowy Wiazowna Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct PSE Czyste powietrze
logo nagłówek
szukaj bip wiązowna bip wiązowna Rodo Ochrona Danych Osobowych Polska Fundusze EU
=
logo mniejsze
logo wiązowna

Infolinia urzędu:
22 512 58 00

e-mail:
urzad@wiazowna.pl

Wzorowa gmina logo

Warsztaty w bibliotece. I ty możesz uratować komuś życie

Warsztaty z ratownikiem medycznym w bibliotekach to świetny sposób na  oswajanie czytelników ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Na spotkanie przybliżające ten temat zaprosiliśmy ratowniczkę medyczną Ilonę Beredę, która poprowadziła instruktaż dla uczestników akcji „Wakacje blisko domu” ze szkół podstawowych w Malcanowie i Gliniance.

Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia numerów alarmowych,  znaków ostrzegawczych oraz zasad ostrożności m.in. podczas kąpieli czy wypraw sportowych. W formie praktycznych ćwiczeń, z wykorzystaniem manekina fantoma, dzieci nauczyły się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje.  Dowiedziały się, jak prawidłowo wykonywać oddechy oraz uciski ratownicze z zachowaniem higieny. Wszyscy zapamiętali, że należy zrobić 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej, udowadniając tym samym, że są godni tytułu „Małych Ratowników”.

Dodatkową niespodzianką dla dzieci było spotkanie z policjantem Przemysławem Beredą oraz Barym – psem policyjnym, patrolowo-tropiącym. Dzieci miały okazję obejrzeć umiejętności Bary’ego. Wysłuchały również informacji o tym, jak ważną rolę odgrywa taki pies podczas ratowania człowieka. Każdy mógł przymierzyć ciężki strój do tresury psów oraz  zajrzeć do samochodu policyjnego.

Podczas zajęć dzieci uczyły się odpowiedzialności za siebie i innych. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu uczestnicy warsztatów chętnie i odważnie będą pomagać innym. A być może spotkanie zainspirowało kogoś do tego, by w przyszłości zostać  ratownikiem medycznym, który kiedyś może i nam uratować życie.

Zaplanowany cykl warsztatów podczas wakacji realizowany jest  w ramach  „Strategii Ochrony i Promocji Zdrowia Gminy Wiązowna na lata 2018–2025″. Zadania z zakresu upowszechniania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy realizowane będą również w nadchodzącym roku szkolnym. Dzięki takim warsztatom stale poszerza się grono dzieci bardziej świadomych i odpowiedzialnych za siebie i innych.

Info z: tukontakt@wiazowna.pl
Marzena Kopka

 

Data opublikowania strony: 23/07/2019